Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Opravy kotla, pre ktorý v nemocnici vypadlo kúrenie, platil štát Brhelovi

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď začiatkom novembra minulého roka nemocnici v bratislavskej Petržalke praskol kotol, vedenie štátneho špitála problém zvalilo na neporiadnu údržbu. Tú si hneď aj ospravedlnilo nedostatkom peňazí.

„Nemáme peniaze na modernizáciu a rekonštrukcie. Prioritne sú použité na odstraňovanie najakútnejších havarijných stavov,“ reagovala vtedy nemocnica.

Keď sa v januári problémy stupňovali, tentoraz pre zlyhanie výmenníka tepla, zima už bola aj napríklad pacientkam na gynekológii, ktoré prišli na vyšetrenie. Zimou ohrozených pacientov presúvali do iných budov alebo do nemocníc, kúrilo sa elektrickými ohrievačmi a mnohé operácie sa jednoducho nerobili.

Nemocnica vtedy len zopakovala, že peniaze má sotva na hasenie akútnych problémov a že len nedávno požiadala štát o 700-tisícovú dotáciu na rozsiahlejšiu údržbu kotlov a rozvodov tepla.

No len letmý pohľad na opravy, ktoré nemocnica na Antolskej platila v posledných dvoch rokoch, ukazujú, že má už teraz ročne na opravy sumy v státisícoch eur. No namiesto generálnych opráv a kúpy nových zariadení za ne nakupuje od opravárenských firiem len látanie problémov.

Príbeh kotla

Jednou z takýchto firiem je Ene-tep podnikateľa Jozefa Brhela. Ide o najvplyvnejšieho muža v pozadí energetiky Smeru,  v teplárenstve jeho firmy bohatnú najmä subdodávkami pre štátne teplárne.

K väčšej zákazke od štátnej nemocnice sa Brhelov Ene-tep dostal pred dvoma rokmi. Koncom júla 2014 sa nemocnici pokazil druhý z troch kotlov, čo pre letnú prevádzku nebol veľký problém, ale zimu by nemocnica len s jedným funkčným kotlom nezvládla.

Z tohto pohľadu to naozaj bola havarijná situácia a rýchle priame zadanie zákazky bolo pochopiteľné.

Aj výber firmy Ene-tep možno ľahko obhájiť. Je to servisná firma flotily Brhelovych kotlov, skúseností na zvládnutie zákazky v nemocnici má tak dosť. Problém je cena a množstvo práce, ktoré si od nej nemocnica objednala.

Za bežnú opravu prasklín kotla pokazeného v roku 2014 zaplatila nemocnica 150-tisíc eur. To je suma rádovo sa blížiaca dodávke nového kotla s výkonnosťou, ktorú potrebuje petržalská nemocnica.

Napokon, nemocnica teraz aj plánuje kúpiť nový kotol, ktorý podľa predpokladov bude stáť takmer 330-tisíc eur, a to vrátane demontážnych a búracích prác, odvozu a likvidácie stavebného odpadu, osadenia a napojenia kotla do existujúceho parného systému či stavebnej prípravy.

Znova a znova

Rozhodnutie dať za opravu kotla polovicu toho, čo stojí nový, by sa dalo vysvetliť objednaním generálky s dlhou zárukou. Nemocnica by tým totiž prehodila riziko nákladov na budúce opravy na opravárenskú firmu na roky dopredu.

Generálka kotla napokon aj bola v pláne. Keď totiž v júli 2014 začal kotol syčať, privolaný revízny technik ho nariadil vypnúť až do jeho generálky.

„V zmysle návrhu opatrení a termínov na odstránenie zistených nedostatkov je nevyhnutná odstávka kotla do vykonania generálnej opravy,“ píše nemocnica v opise zákazky.

Nemocnica sa však toho nedržala. Približne 150-tisíc eur zaplatila Brhelovej firme za čiastkové opravy, a keď sa neskôr objavili nové problémy, firme dala automaticky ďalšiu zákazku.

Napríklad na kotle, o ktorom je reč, opravoval Ene-tep v dvoch prípadoch iné poruchy aj na jar roka 2015. Keďže v roku 2014 nešlo o generálku, nebola to súčasť záruky, ale nemocnica musela nájsť ďalšie peniaze.

Ani to nepomohlo. Vlani v novembri ten istý kotol znova skolaboval tak, že výpadok tepla už nebolo možné ututlať, a nasledovala ďalšia rýchla oprava. Až vtedy sa nemocnica rozhodla objednať inú ako Brhelovu firmu.

Firme Miteco pred Vianocami zaplatil štát ďalších 22-tisíc eur.

Nemocnici sa opakované problémy čerstvo opraveného kotla nezdajú čudné. „V roku 2014 nastala havária na inej technickej časti kotla (horák, armatúry…) ako v roku 2015 (obratová komora). Teda havária sa po roku nestala na opravenej časti rozsiahlej skladby kotla,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská.

„Oprava bola náročná a cena je adekvátna vzhľadom k vykonaným prácam,“ povedal šéf firmy Ene-tep Slavomír Fuňa. Na práce, ktoré urobili, bola podľa neho poskytnutá dvojročná záruka, „pokiaľ odberateľ dodrží stanovené technologické podmienky údržby a prevádzky“.

Zmluvu jednoducho utajili

Dozvedieť sa podrobnosti o podmienkach, za ktorých Brhelova firma pre nemocnicu pracovala, aby bolo jasnejšie, či ceny zodpovedali odvedenej robote, však verejnosť nemôže. Zmluvu s Ene-tepom nemocnica jednoducho nezverejnila. Denník N žiadal aj o zmluvu, aj o informáciu, kde je zverejnená, no nemocnica mu nedala nič.

„Je mi hlavne záhadou, prečo nemocnica nezverejňuje zmluvy a nevie vysvetliť okolnosti opravy. Vlastní ju štát, tak má verejnosť adekvátne informovať, ako peniaze vynakladá,“ povedal šéf Transparency International Gabriel Šípoš.

Zverejňovanie zmlúv pritom nie je pre štátnu nemocnicu vec dobrého zvyku, ale zákonnej povinnosti. Výnimku majú len zmluvy, ktoré podľa špeciálnych zákonov vláda extra utajila. Oprava kotlov a ich uzáverov by tam však patriť nemala.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Farmárska odnož J&T preskočí aj Babiša. Preberá statky, na ktorých zbili farmára Oravca

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Holding Sanagro, ktorý financuje J&T, mieri do prvej trojky najväčších slovenských agrárnych skupín. Pohltí farmy ESIN Group, ktoré sú známe spormi s farmárom Oravcom. Polia a lúky Sanagro sa tým rozšíria z 19- na 31-tisíc hektárov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovensko pri sťažnosti europarlamentu týkajúcej sa umiestnenia Európskej pracovnej agentúry ako vedľajší účastník sporu podporí žalovanú stranu. Ministerstvo práce sa neobáva, že by agentúra v dôsledku sťažnosti nemala sídliť v Bratislave.

„Výber sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ,“ uviedlo ministerstvo.

Európskemu parlamentu prekáža, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov. (čtk)

Zdieľať

Bratislava chce developerom umožniť postaviť viac bytov, magistrát za to žiada protihodnotu v podobe nájomných bytov.

„V Bratislave sú lokality, kde je občianska vybavenosť úplne saturovaná a je zbytočné dať 30 percent z bytového komplexu na občiansku vybavenosť. Tam, kde nepôjdeme proti verejnému zámeru, ponecháme developerom možnosť zmeniť tieto percentá tak, aby vedeli postaviť viac bytov,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že z bytov, ktoré developer takto „navyše“ postaví, chce mesto odkúpiť alebo získať od developera určitú časť.

Magistrát plánuje postupne meniť aktuálny územný plán mesta a tieto podmienky zapracuje spoločne napríklad s výškovou reguláciou či zmenami, ktoré požadujú mestské časti.

Mesto zároveň pracuje na novom územnom pláne, čo bude podľa primátora trvať 8 až 10 rokov.

Zdieľať

Jamie Oliver otvorí nové reštaurácie. Len pred pol rokom mu krachol biznis v Británii

Britský kuchár Jamie Oliver plánuje do konca budúceho roka otvoriť zhruba dve desiatky nových reštaurácií. Expanziu pripravuje pol roka po tom, ako mu krachol reštauračný biznis v Británii.

Jamie Oliver Group plánuje otvoriť do konca budúceho roka 21 nových reštaurácií, informuje BBC.

Dva nové podniky vzniknú už čoskoro premenou talianskych reštaurácií, ktoré má skupina na Bali a v Bangkoku. O ich prevádzku sa má v budúcnosti starať franchisingový partner HPL.

Fungovať začnú pod novou značkou Jamie Oliver Kitchen a budú čiastočne inšpirované lokálnou kuchyňou.

Ďalších 19 podnikov vznikne pod rôznymi značkami – Jamie´s Italian, Jamie Oliver´s Pizzeria, Jamie´s Deli a Jamie Oliver´s Diner. Firma nespresnila, v ktorých lokalitách budú otvorené.

Ako zbankrotoval v Británii

  • Oliverove reštaurácie prešli v máji pod nútenú správu.
  • Z 25 dotknutých podnikov bolo napokon zatvorených 22, o prácu prišlo tisíc ľudí. Väčšina zatvorených podnikov patrila do skupiny talianskych reštaurácií.
  • Kým britská vetva Oliverovho bizinisu skolabovala, zahraničný biznis zostal funkčný.

Jamie Oliver Group prevádzkuje 70 reštaurácií na 27 trhoch, uvádza CNN.

Oliver (44) je celosvetovo známy propagátor zdravého stravovania. Popularitu si získal vďaka televíznym programom o varení, ktoré sa vysielali v desiatkach krajín a kuchárskymi knihami.

V roku 2005 mu kráľovná Alžbeta II. udelila Rad britského impéria.

Zdieľať

Prezidentka Čaputová nevymenuje Jozefa Hudáka za viceguvernéra Národnej banky

Jozef Hudák. Foto - TASR
Jozef Hudák. Foto – TASR

Zuzana Čaputová nevymenuje Jozefa Hudáka za viceguvernéra Národnej banky. Hudák, ktorého do funkcie navrhla SNS, podľa prezidentky nespĺňa viacero podmienok.

Prezidentka o tom listom informovala Danka, Pellegriniho aj poslancov finančného výboru parlamentu.

Parlament schválil návrh vlády na jeho vymenovanie ešte vlani v decembri.

„Navrhnutý kandidát nespĺňa už prvú zákonnú kvalifikačnú podmienku, ktorou je úplné vysokoškolské vzdelanie univerzitného zamerania v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva,“ uvádza prezidentka. Okrem toho však podľa Čaputovej existujú aj ďalšie okolnosti, ktoré spochybňujú vhodnosť na jeho vymenovanie.

„Zároveň u neho existujú skutočnosti, ktoré dôvodne spochybňujú jeho schopnosť vykonávať funkciu viceguvernéra NBS spôsobom neznižujúcim vážnosť tejto funkcie a celej NBS a spôsobom, ktorý nebude v rozpore so samotným poslaním NBS, čo môže narušiť riadny chod NBS,“ vysvetlila Čaputová.

Prezidentka tiež uviedla, že ju aj exguvernér NBS Jozef Makúch informoval o vážnych pochybnostiach s nomináciou Hudáka. Diskvalifikovali ho aj jeho vyjadrenia o tom, že jednou z jeho iniciatív v pozícii viceguvernéra bude založenie novej zdravotnej poisťovne, ktorá by mala byť pod dohľadom NBS a poskytovala by poistenie nadštandardu zdravotnej starostlivosti.

„Takéto verejné vyhlásenie preukazuje nedostatok orientácie o účele, na ktorý bola zriadená NBS a úlohách centrálnej banky,“ priblížila Čaputová. Podľa jej listu Hudák vykonával riadiacu prax naposledy pred viac ako 10 rokmi, pôsobil prevažne v oblasti verejného zdravotníctva, ktorá s kompetenciami NBS nesúvisí.

Rovnako v jeho neprospech hrá aj pôsobenie v Poisťovni Tatra, ktorá bola majetkovo prepojená na nebankový subjekt Horizont a neskôr CI Holding.

„Počas svojho pôsobenia v tejto inštitúcii v roku 2005 podpísal zmluvu medzi poisťovňou a materskou spoločnosťou CI Holding o poskytnutí prostriedkov v neobmedzenej výške. Podľa záverov dohľadu NBS tým ohrozil finančnú stabilitu poisťovne,“ uvádza sa v prezidentkinom liste.

K Hudákovi sa kriticky staval aj Klub ekonomických analytikov, ale aj opozícia. V tajnom hlasovaní získal 72 zo 136 platných hlasov. Proti boli 56 poslanci, 8 sa v hlasovaní zdržali. (tasr)

Čítajte viac: Viceguvernérom Národnej banky sa má stať Dankov sused

Zdieľať

Nemecko môže byť pre Teslu lepším miestom na výrobu elektromobilov než jej domáca základňa v Kalifornii, vyhlásil šéf Volkswagenu Herbert Diess. Tesla si nedávno vybrala Berlín ako lokalitu pre svoj prvý európsky montážny závod.

„Tesla pravdepodobne hľadá prostredie a infraštruktúru na výrobu vysokokvalitných áut, čo zrejme nájde skôr v Nemecku než na západnom pobreží Spojených štátov,“ cituje Diessa agentúra Bloomberg.

Tesla postaví v Berlíne závod na montáž elektromobilov, pohonných jednotiek a batérií. V lokalite plánuje tiež centrum inžinieringu a dizajnu.

Do nemeckej fabriky investuje 4 miliardy eur, ročne má produkovať do 150-tisíc elektromobilov, píše Bloomberg.

Výrobu plánuje spustiť na budúci rok, na začiatku má produkovať pripravovaný crossover Model Y.

Tesla zatiaľ nezverejnila, kde bude vyrábať nový elektrický pick-up. Aktuálne produkuje tri modely – Model S, X a 3.

Zdieľať

Bývalý guvernér NBS Jozef Makúch rokuje s KDH o spolupráci a kandidatúre vo voľbách. „Formulujem, čo som schopný dať. KDH musí zvážiť, čo som schopný priniesť,“ povedal Makúch. Myslí si, že KDH patrí do parlamentu a chce mu pomôcť v ekonomickej oblasti.

Podľa svojich slov rokuje s predsedom KDH Alojzom Hlinom o tom, akou formou by im dokázal najlepšie pomôcť aj pri „možnom deficite v ekonomických pohľadoch, pokiaľ tam je“.

Na otázku, či chce aktívne vstúpiť do politiky, odpovedal, že jedna vec je byť aktívny a jedna vstúpiť aktívne do politiky. „Aktívne by som chcel ponúknuť odbornú pomoc,“ dodal. (tasr)

Zdieľať

Europarlament sa na súde EÚ sťažuje na umiestnenie novej pracovnej agentúry v Bratislave. Prekáža mu, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov.

Na zriadení Európskeho orgánu pre pracovné záležitosti (ELA) sa dohodli europarlament, Rada EÚ a Európska komisia vo februári. Norma nešpecifikovala sídlo orgánu, s čím poslanci v záujme jej rýchleho prijatia súhlasili.

Členské štáty v júni vybrali Bratislavu bez súhlasu poslancov, čo parlament napadol na súde. Odvolal sa pritom okrem iného na spoločné vyhlásenie všetkých troch inštitúcií, ktoré sa v ňom nepriamo zaviazali k výmene informácií o výbere sídla ELA.

„Nejde ani tak o samotný pracovný úrad, ako skôr o dlhodobý spor medzi Radou EÚ a parlamentom o umiestňovaní sídiel úradov,“ povedal pre Politico europoslanec Jeroen Lenaers, ktorý mal na starosti pravidlá vymedzujúce fungovania ELA.

Podľa ďalších poslancov nemá parlament problém s Bratislavou ako sídlom orgánu, ale so samotným princípom výberu.

Podľa pravidiel EÚ je rozhodovanie o sídlach inštitúcií Únie v rukách členských krajín. Europarlament však tvrdí, že zriadenie ELA súviselo s pravidlami pre voľný pohyb obyvateľov a sociálneho zabezpečenia, do ktorých majú právo vstupovať aj poslanci.

Rada EÚ má podľa zdrojov webu Politico čas zareagovať na podnet na súd do 10. decembra.

Slovenská vláda považuje umiestnenie prvej inštitúcie EÚ v krajine za veľký úspech, ktorý okrem iného zvýši prestíž Slovenska v rámci EÚ a privedie tam viac ako 100 expertov na pracovné právo. Slovenskí diplomati podľa Politica dúfajú, že jadrom medziinštitucionálneho sporu nie je fakt, že agentúra bude sídliť v Bratislave.

Európska komisia predminulý týždeň vypísala výberové konanie na šéfa úradu, ktorý sa má ujať funkcie v januári a pracovať má v Bratislave. Agentúra má pomáhať členským krajinám pri vykonávaní úniových noriem týkajúcich sa cezhraničnej mobility pracovníkov. Má tiež poskytovať zamestnancom aj podnikom informácie v tejto oblasti. Po počiatočnom rozjazde má plne fungovať od roku 2024. (čtk, politico)

Zdieľať

Andrej Danko skritizoval ministra práce Jána Richtera za to, že nevie nájsť spôsob, ako už od januára vyplatiť minimálne dôchodky. „Považujem to za politické chrapúnstvo,“ povedal Danko.

Smer a jeho nominanti v Sociálnej poisťovni podľa Danka schválne zdržujú vyplatenie týchto dôchodkov, aby bránili rast preferencií SNS. „Nedovolím nejakému Richterovi ničiť prácu SNS. Ak nebudú vyplatené tieto dôchodky, podľa mňa sa dopustia aj trestných činov,“ dodal Danko.

Šéf Sociálnej poisťovne, exminister Smeru Ľubomír Vážny, ešte v októbri vyhlásil, že na vyplatenie týchto dôchodkov potrebuje viac času. „Vecne a technicky to nie je možné, ledva to budeme vedieť zrealizovať od roku 2021,“ povedal Vážny.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať