Denník N

Eurofondy zachráni iba Ústavný súd alebo zásadné pozmeňováky novely Trestného zákona

Robert Fico so svojim poradcom Marekom Parom. Na novele Trestného zákona sa podieľali poslanec Tibor Gašpar, premiérov poradca David Lindtner, štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pavol Gašpar a minister obrany Robert Kaliňák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico so svojim poradcom Marekom Parom. Na novele Trestného zákona sa podieľali poslanec Tibor Gašpar, premiérov poradca David Lindtner, štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pavol Gašpar a minister obrany Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Európska komisia žiada zastavenie zrýchleného prijímania novely pre „vážnosť právnych výhrad a riziko nenapraviteľnej škody“.
  • Čítate newsfilter z európskej ekonomiky, ktorý vychádza každý piatok.

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

Vláda tvrdí, že komunikácia s eurokomisiou prebieha podľa plánu a o eurofondy ani peniaze z plánu obnovy Slovensko nepríde. Listy Komisie však ukazujú, že ju ani niekoľkokrát zopakované vládne argumenty nepresvedčili. Prakticky jediná nádej na odvrátenie konfliktov s Bruselom sú teraz pozmeňovacie návrhy Tibora Gašpara.

Ak sa ukáže, že ani ony výhrady Komisie nevyriešili, Slovensko môže čeliť viacerým žalobám na súdnom dvore, zmrazeniu eurofondov a prísť o peniaze z plánu obnovy. Aj všetko naraz.

Slovensko už eurofondy pozastavené malo, napríklad v rokoch 2014 a 2016. To však bola iná situácia – dôvodom boli nedostatočné kontrolné mechanizmy pri ich implementácii.

Čo vieme o komunikácii Komisie a Ficovej vlády

Európska komisia komunikuje so slovenskou vládou o novele Trestného zákona a Trestného poriadku už od konca minulého roka, keď boli predložené do parlamentu. Po prvých výhradách sa uskutočnilo technické stretnutie 20. decembra 2023, na ktorom slovenská vláda zmeny vysvetľovala.

Ďalšie vysvetlenia poslala

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Týždeň v európskej ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie