Denník N

Čo nás o hrozbe zastavenia eurofondov môže naučiť maďarská, poľská a naša vlastná skúsenosť

Orbán a Fico na samite EÚ v októbri 2023. Foto - Európska únia
Orbán a Fico na samite EÚ v októbri 2023. Foto – Európska únia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda tvrdí, že si novelu Trestného zákona v Bruseli obháji a zmrazeniu eurofondov zabráni.
  • Podľa bývalej vicepremiérky Lívie Vašákovej však predtým takéto kritické listy nechodili. 
  • Ak sa novela nezastaví alebo zásadne nezmení, Slovensku hrozia veľké škody – zastavenie eurofondov aj konanie o porušení pravidiel EÚ, čiže infringement.
  • Pre problémy s právnym štátom má zablokované fondy Maďarsko aj Poľsko a v minulosti malo takúto skúsenosť aj Slovensko, dôvodom boli korupčné škandály.

„Čo sa týka plánu obnovy, taký list od Komisie som ešte nevidela. Za mojej éry nám takéto formulácie neposielali, pýtali sa skôr na technické veci. Toto je obsahový problém,“ hovorí bývalá vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková.

Vláda bude musieť vysvetliť, prečo nemáme výdavkové limity a kedy ich budeme mať či aké opatrenia zavedie na vyváženie 13. dôchodkov, ktoré zaťažujú rozpočet. Odpovedať musí aj na dôsledky novely Trestného zákona.

Súčasný minister pre plán obnovy Peter Kmec argumentuje, že výhrady EÚ už vyriešili pozmeňovacími návrhmi Tibora Gašpara, a preto si myslí, že novela neohrozuje plán obnovy. Na ďalších opatreniach vraj vláda pracuje.

Slovensku však naozaj hrozia vážne škody – zastavenie eurofondov aj žaloby Európskej komisie, vysvetľujú Radovan Geist a Barbara Zmušková z portálu Euractiv, ktorý sa zameriava na dianie v Európskej únii.

Pozreli sme sa preto na prípady zablokovania eurofondov v minulosti aj na aktuálne dianie v susedných krajinách, ktorým Brusel zastavil financovanie pre problémy s právnym štátom.

Prísuny peňazí sa zastavili za Plavčana aj Richtera

Slovensko malo zastavené európske peniaze už viackrát, väčšinou to bolo pre podozrivé prideľovanie dotácií alebo zákaziek.

Napríklad v roku 2014 Európska komisia zistila, že slovenskí audítori neodhalili v eurofondových projektoch

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Ficova vláda

Plán obnovy EÚ

Rozpočet a dlh

Viktor Orbán

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie