Denník N

Graf dňa: Aj európske akcie rastú vďaka malej skupine firiem podobne ako v USA

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Akcie veľkých európskych spoločností priniesli investorom za posledné tri roky podobné zisky ako známa IT sedmička z USA.
  • Do európskej skupiny nazývanej GRANOLAS patria napríklad farmaceutické firmy, luxusné značky a spoločnosť ASML, monopolný producent strojov potrebných na výrobu najmodernejších čipov.

Hoci sa pozornosť akciových trhov sústreďuje na sedmičku amerických technologických gigantov, veľké európske podniky s nimi v posledných rokoch držia krok. V porovnaní s Wall Street je skupina najsilnejších európskych firiem rôznorodejšia, dominuje farmácia aj luxusné značky.

Akcie jedenástich najhodnotnejších európskych firiem so skupinovou skratkou GRANOLAS, ktorú zaviedla banka Goldman Sachs, sa od začiatku roku 2021 zhodnotili o 53 percent. Podobný zisk dosahuje aj tzv. veľká sedmička, do ktorej patria technologické firmy ako Nvidia, Microsoft či Amazon. Odkedy americké spoločnosti ohlásili svoje štvrťročné výsledky, dokázali sa od európskych firiem odlepiť, no od začiatku roka sa oba grafy pravidelne stretávajú, ukazuje Graf dňa. Európske firmy okrem toho

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Nemecká ekonomika

Technológie

Ekonomika

Teraz najčítanejšie