Denník N

Riziko komerčných nehnuteľností sa zhmotnilo, realitný fond HB Reavisu vlani stratil 30 percent 

Bratislavský "downtown". Zľava veža Twin City od HB Reavis, potom veže Sky Parku Penty od Zahy Hadid, dvojica veží Panorama City od J&T a úplne vpravo je ešte rozostavaná najvyššia budova na Slovensku Eurovea Tower. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bratislavský „downtown“. Zľava veža Twin City od HB Reavis, potom veže Sky Parku Penty od Zahy Hadid, dvojica veží Panorama City od J&T a úplne vpravo je ešte rozostavaná najvyššia budova na Slovensku Eurovea Tower. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zatvorené obchodné centrá počas kovidu a poloprázdne kancelárie po prechode na prácu z domu ešte realitný fond spoločnosti HB Reavis zvládol, no bezprecedentný rast úrokových sadzieb už pocítia aj investori. Fond CE REIF po ňom prehodnotil cenu nehnuteľností vo svojom portfóliu a za minulý rok vykázal stratu takmer 30 percent.

Je to prvý realitný fond na Slovensku, ktorý priznal problémy komerčných nehnuteľností. Na to, že kancelárie a nákupné centrá môžu byť po zvýšení úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) novým rizikom aj pre finančnú stabilitu na Slovensku, upozornila Národná banka Slovenska (NBS) prvý raz už v máji minulého roka.

Úroky, ktoré musia majitelia komerčných nehnuteľností na Slovensku za pôžičky platiť, majú výrazne väčší podiel na ich tržbách, ako je bežné v iných sektoroch, hovorila NBS. Pre majiteľov môže byť ťažké preniesť vyššie úroky do nájomného, a to najmä pri kanceláriách a nákupných centrách. Dopyt po nich je menší, pandémia priniesla viac práce z domu a väčšiu preferenciu online nákupov.

Financovanie komerčných nehnuteľností je pritom na Slovensku veľmi významné nielen v bankách, kde úvery tomuto sektoru tvoria takmer štvrtinu všetkých podnikových úverov. Slováci si obľúbili realitné fondy, čistý majetok realitných fondov tvorí pätinu všetkých investícií vo fondoch a ich majetok dosahuje zhruba 2,4 miliardy eur.

Ťažkosti realitného fondu HB Reavisu nemusia značiť,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie