Denník N

ECB poslala Slovensku stanovisko k bankovej dani, aj keď si ho Kamenický nepýtal

Foto – TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • ECB poslala stanovisko k dodatočnej dani pre slovenské banky, hovorí, že má právomoc sa k tomu vyjadrovať
  • Ministerstvo financií tvrdilo, že povinnosť konzultovať bankovú daň s ECB nemalo.
  • Daň môže podľa ECB obmedziť schopnosť bánk úverovať a negatívne ovplyvniť hospodársky rast.

Aj keď ministerstvo financií neposlalo Európskej centrálnej banke (ECB) na konzultáciu zákon, ktorým zaviedlo dodatočnú daň pre banky, Slovensko jej stanovisko dostalo. ECB vláde vyčíta, že dani mala predchádzať dôkladná analýza, či sa tým nezníži odolnosť bankového sektora alebo nenaruší trh.

Vláda zdanila hrubé zisky bánk dodatočnou 30-percentnou daňou s odôvodnením, že sú nadmerné a banky iba výnimočne zarábajú na tom, že ECB zvýšila úrokové sadzby. Preto by sa mali v záujme daňovej solidarity podieľať na zlepšení verejných financií.

Návrh dane sa stretol s kritikou opozície, Národná banka Slovenska (NBS) upozornila, že daň v ďalších rokoch prehĺbi rozdiel medzi ziskovosťou domácich a európskych bánk, a Slovenská banková asociácia varovala pred možným obmedzením úverovania. Denník E navyše upozornil, že ministerstvo financií neposlalo zákon na konzultáciu ECB, čo by v extrémnom prípade mohlo viesť k jeho neplatnosti.

ECB v stanovisku, ktoré poslala z vlastnej iniciatívy, vysvetľuje, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie