Denník N

Ekonomický newsfilter: Prečo je férový Trestný zákon kľúčový aj pre ekonomiku

Juraj Široký popri rekonštrukcii bratislavského zimného štadióna za takmer 100 milionov eur začatej za prvej vlády Fica postavil aj súkromný hotel DoubleTree by Hilton. Foto – TASR
Juraj Široký popri rekonštrukcii bratislavského zimného štadióna za takmer 100 milionov eur začatej za prvej vlády Fica postavil aj súkromný hotel DoubleTree by Hilton. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

prezidentka Zuzana Čaputová v piatok oznámila, že zmeny Trestného zákona nebude vetovať. Novelu napriek svojmu nesúhlasu podpíše, ale iba preto, aby ju mohla čo najskôr poslať Ústavnému súdu s návrhom na pozastavenie jej účinnosti a na preskúmanie, či je v súlade s ústavou. Ústavní sudcovia totiž ako jediní môžu tento spor rozsúdiť, a tak prezidentka chce vytvoriť časový priestor, aby sa mimoriadne dôležitou zmenou trestnej politiky mohli vôbec zaoberať. Pri využití veta by to s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo reálne.

Prečítajte si nižšie, o čo sa tu hrá a prečo je tento zákon taký dôležitý aj pre ekonomiku Slovenska.

Prvý Ekonomický newsfilter v novom týždni pripravil Oliver Brunovský, má približne 1290 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty.


1. Nový Trestný zákon je ponuka na masívnu korupciu a rozkrádanie štátu

Novelou Trestného zákona vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS zásadne mení tresty aj za ekonomickú trestnú činnosť. Tá však pri neúčinnom trestaní korupcie, rozkrádania štátnych peňazí, podvodov pri zákazkách alebo praní špinavých peňazí ohrozuje hospodárske záujmy krajiny.

Napríklad za úplatok 250-tisíc eur pri získavaní štátnej zákazky má po novom platiť rovnaký trest ako za 50 eur alebo fľašu koňaku. Ako upozornil prokurátor Peter Sepeši z generálnej prokuratúry, v oboch prípadoch je sadzba trestu do štyroch rokov, čo znamená, že aj páchateľ s veľkým úplatkom bude mať šancu ostať na slobode a vyviaznuť len s podmienkou.

Niekoľko príkladov, ako to funguje za vlád Fica:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie