Denník N

Firemný newsfilter: Veľké Sabolovo tajomstvo je odkryté, detvianske PPS ďalej rastú a stimuly budú už aj pre investorov v Bratislave

Líder biopalivovej skupiny Ján Sabol. Foto - TASR
Líder biopalivovej skupiny Ján Sabol. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Švédske Volvo si na Miloslava Dureca vo vedení štátnej firmy Valaliky Industrial Park, ktorá chystá park pre jeho nový košický závod, už zvyklo. Na jej čele bol od jej založenia na jar 2022 a žiadne väčšie problémy s prácami pre Volvo sa doteraz neobjavili. Aktuálne však ministerka hospodárstva Denisa Sakova nahradzuje tohto muža, ktorého vybral bývalý šéf rezortu Richard Sulík, Norbertom Faithom. Ten budoval košickú pobočku firmy Scheidt & Bachmann Slovensko a bol aj šéfom spoločností Software AG Development Center Slovakia a Contineo Slovakia. Za novej vlády Faith nastúpil aj do dozornej rady Eustreamu.

Slovensko má zažiť tento týždeň historicky najväčšie protesty farmárov. Zďaleka najpočetnejšia farmárska organizácia Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora chce vo štvrtok vyraziť na hlavné cestné ťahy aj do centier miest po celej krajine až s dvetisíc traktormi. Protesty sú namierené voči Európskej komisii, ktorá podľa komory presadzuje priveľmi razantnú ekologizáciu, farmárov zaťažuje aj príliš rozsiahlou administratívou a nedostatočne ich chráni voči dovozu potravín z Ukrajiny.

Voči agrárnej politike vlastnej vlády na čele so Smerom komora neprotestuje. Menšie domáce farmárske organizácie pritom už dnes idú pred sídlo vládnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry, lebo svoje problémy pripisujú aj domácej vládnej koalícii. Aj proti tretej vláde Smeru z rokov 2016 až 2020 za jej vtedajšie agrárne kauzy, ktoré neskôr vyvrcholili vyšetrovaním korupčného škandálu Dobytkár, protestovali iba menšie organizácie.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Sabol má v biznise s biopalivami doteraz utajovaných maďarských spoluvlastníkov

Keď skupina podnikateľov okolo právnika Jána Sabola začala s budovaním veľkého biopalivového biznisu, od začiatku sa špekulovalo, že bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva z čias Mikuláša Dzurindu ho vytvoril aj za pomoci iných vplyvných, no utajených spoluinvestorov. Sabolovci oficiálne priznávali iba to, že štvrtinovým vlastníkom v slovenskej fabrike na výrobu bionafty z olejnín Meroco je bratislavská rafinéria Slovnaft. Iných spoluvlastníkov v segmente biopalív, v ktorom sa zameriava aj na výrobu bioetanolu do benzínov z obilia, skupina nepriznala.

Polia repky olejnej. Foto – ministerstvo pôdohospodárstva

Teraz však spoluvlastníkov biopalivového biznisu skupiny, ktorý zastrešuje firma Envien Group, odhalilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. A to po rozpletení reťazca firiem siahajúceho až do Singapuru.

Verejnosť si dlho myslela, že by jedným z investorov mohol byť vysokopostavený manažér Slovnaftu aj jeho materskej firmy MOL z Maďarska, Oszkár Világi. Už dlhšie má so sabolovcami spoločné podniky v poľnohospodárstve či železničnej doprave a doručovateľských službách.

Napokon sa za Envien Group objavili iní muži, ktorí však tiež majú blízko k MOL či maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Aktuálna vlastnícka štruktúra Envien Group je už síce opäť zahmlenejšia, ale v nedávnych rokoch sa v nej iní vplyvní muži objavovali.

Kto patril medzi partnerov sabolovcov v biopalivách:

  • Világiho priateľ a bývalý slovenský minister výstavby a regionálneho rozvoja z čias vlád SDKÚ László Gyurovszky, ktorý už medzitým podniká v strojárstve, vo vinárstve aj v pestovaní paradajok.
  • Jeden z najbohatších Maďarov György Nagy, ktorý pôsobí v energetike, no má stavať aj domy v ruskom meste Tver. Ide zároveň o blízkeho obchodného partnera Sándora Csányiho, ktorý je riaditeľom maďarskej banky OTP a členom predstavenstva MOL.
  • Niekdajší šéf

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  • Ekonomický newsfilter: Exodus firemných centier nehrozí, ale vláda nesmie zhoršovať podmienky na podnikanie

Agro

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Obchod

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie