Denník N

Protest maloroľníkov bol podľa ministra Takáča spolitizovaný. Osobne pôjde na protest väčších fariem proti EÚ

Foto - N/Tomáš Benedikovič a Združenie mladých farmárov Slovenska; koláž – N
Foto – N/Tomáš Benedikovič a Združenie mladých farmárov Slovenska; koláž – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Na štvrtkovom proteste prevažne väčších fariem združených v najväčšej agrokomore sa chce zviditeľniť aj minister za Smer Richard Takáč.
  • Spolitizovaný a ešte aj pomýlený je podľa neho iný protest menších roľníkov, ktorý prebehol v pondelok.
  • Ministrovi bližšiu agrokomoru, ktorá kritizuje len EÚ, no nie jeho rezort, vedie manažér Andreja Babiša, ktorý má blízko k Smeru.

Tento týždeň prebiehajú na Slovensku až dva protesty rôznych farmárskych skupín. Kryjú sa v tom, že obom skupinám prekáža prebyrokratizovaný systém dotovania aj dovozy príliš lacných potravín z mimoeurópskych krajín vrátane Ukrajiny.

Líšia sa tým, že prvý pondelkový protest viacerých organizácií menších farmárov prebehol pred ministerstvom pôdohospodárstva a jeho regionálnymi pracoviskami. Tejto skupine najviac prekáža to, ako mešká nová vláda s vyplácaním agrodotácií.

Štvrtkový protest zďaleka najväčšej domácej farmárskej organizácie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bude namierený výhradne proti agrárnej politike EÚ. Títo väčší farmári kritizujú snahu o rozsiahlu ekologizáciu svojho odvetvia.

Vopred sa tak rozdelili sami farmári. Ešte viac sa ich snaží rozvadiť a popri tom protesty aj politicky využiť nový minister pôdohospodárstva za stranu Smer Richard Takáč.

Už pred víkendom na svojom facebooku zavesil vyše 10-minútové video, v ktorom síce tvrdí, že on chce farmárov skôr spájať, no prvý protest menších farmárov označuje za pomýlený. Za ich problémy môže vraj len únia a nie jeho rezort. Vyhlasuje aj to, že tento protest má byť politicky motivovaný, keďže organizácie malých farmárov mali za minulých vlád na čele s hnutím OĽaNO (dnes Slovensko) blízko k agroministrovi Jánovi Mičovskému, ktorý bol jeho nominantom. V posledných voľbách už kandidoval za stranu Demokrati, ktorá sa do parlamentu vôbec nedostala.

V tom istom videu navyše agrominister tvrdí, že druhý protest namierený iba proti EÚ pôjde dokonca aj sám osobne podporiť.

Navyše, viacerí malí farmári Denníku E napísali, že minister chce zviditeľniť seba a stranu Smer aj tým, že si osobne sadne do jedného z traktorov.

Malých farmárov, ktorí prišli pred budovu ministerstva pôdohospodárstva protestovať v pondelok, Takáč neprijal.

Sami sa posťažovali, že s nimi minister už dlhšie nekomunikuje a na ich listy neodpovedá.

Šéf SPPK nadštandardné vzťahy so Smerom odmieta

Sama SPPK už pri minulotýždňovom oznámení svojich protestov politikov vyzývala, aby jej protesty nezneužívali na politický boj.

Predseda SPPK Emil Macho teraz hovorí, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ficova vláda

Richard Takáč

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie