Denník N

Graf dňa: Hviezdne výsledky slovenského poľnohospodárstva maskujú, že sa skladá z dvoch odlišných svetov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Veľkým farmárom sa na Slovensku darí omnoho lepšie ako malým, ukazujú dáta Eurostatu. 
  • Veľké farmy na Slovensku sú druhé najväčšie v EÚ po Česku, v produkcii sa umiestnili v prvej päťke.

Týždeň v znamení protestov slovenských poľnohospodárov naštartovali v pondelok malí farmári, tí veľkí budú mať vlastné akcie o tri dni neskôr. Nie je to prekvapivé, obe skupiny totiž reprezentujú dva odlišné svety slovenského poľnohospodárstva, ktorému sa v sumárnych číslach v posledných rokoch nadpriemerne darí, hovorí INESS Martin Vlachynský.

Zatiaľ čo družstevné či korporátne farmy na Slovensku v priemere vyprodukovali zhruba 460-tisíc eur, čo ich radí na piate miesto v Európskej únii, pri rodinných farmách to bolo len mierne viac ako 17-tisíc, ukazuje Graf dňa z údajov Eurostatu za rok 2020, ktoré sú zatiaľ najnovšie. Rodinné farmy podľa počtu obhospodarovaných hektárov patria v EÚ k tým

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie