Denník N

Ekonomický newsfilter: Plyn stále lacnie a ruský Gazprom môže skončiť v strate

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

prezidentka Zuzana Čaputová podľa očakávaní včera napadla novelu Trestného zákona na Ústavnom súde. Ten môže teraz zabrániť ekonomickým škodám, ktoré Slovensku hrozia, ak zmeny začnú účinkovať v marcovom termíne. Reč je o zablokovaní eurofondov a žalobách zo strany Európskej komisie pre porušovanie dohôd a práva EÚ.

Ak si niekto stále myslí, že Ficova vláda to „vykomunikuje“, nech si pozrie poslednú reakciu eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa, podľa ktorého „Komisia bez váhania podnikne kroky, ktoré budú potrebné na zabezpečenie dodržiavania práva EÚ“.

Dobrou správou je ďalšie znižovanie veľkoobchodných cien plynu. Európa ho má dostatok, hoci sa prudko znížil jeho dovoz z Ruska. Firme Gazprom aj preto hrozí, že sa prepadne do strát.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, na prečítanie potrebujete 4 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Štát si požičal drahšie ako v januári

Štát si včera požičal ďalších 567 miliónov eur na krytie rastúcich výdavkov a splácanie starých dlhov. Opäť sa potvrdilo, že Slovensko patrí medzi najmenej dôveryhodné krajiny eurozóny. Záujem investorov bol síce silný, ale len pod podmienkou zvýšených úrokov.

Podrobnejšie:

  • V porovnaní s januárovou aukciou dlhopisov musí Slovensko platiť investorom vyššie výnosy. Napríklad za dlhopisy s trojročnou splatnosťou si investori vypýtali 3,3 percenta, pred mesiacom to boli necelé tri percentá. Pre štát boli drahšie aj pôžičky s osemročnou splatnosťou, ukázali údaje štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.
  • Zle vyzerá aj porovnanie Slovenska s krajinami južnej Európy, ktoré pred zhruba 10 rokmi potrebovali medzinárodnú finančnú pomoc. Španieli aj Gréci

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie