Denník N

Oplatí sa kúpiť apartmán v Tatrách a spojiť dovolenkovanie s investovaním? (anketa s odborníkmi)

Tatranský národný park. Foto – Ľubomír Mäkký
Tatranský národný park. Foto – Ľubomír Mäkký

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vlastné bývanie je pre mnoho ľudí na Slovensku menej dostupné pre drahšie hypotéky. Stále však existuje početná skupina ľudí, ktorí majú bývanie vyriešené, majú dostatok vlastných peňazí a oslovujú ich ponuky na kúpu apartmánu v rekreačnej oblasti. Tie sľubujú v jednom balíčku výnosné investovanie aj miesto na dovolenkovanie.

Súčasťou ponuky býva správa a prenájom apartmánu počas roka, aby sa jeho vlastník nemusel o nič starať a iba profitoval z novej nehnuteľnosti.

Odborníci na reality a financie v ankete vysvetľujú, na čo všetko treba myslieť, ak človek nad takouto ponukou uvažuje. Upozorňujú, že v tomto prípade sa nemožno spoliehať vždy na rast hodnoty a opatrný treba byť aj pri odhade úspešnosti prenájmu.

„Každý developer a predajca má ten najlepší projekt. Pravda je však taká, že nie sme v Chorvátsku ani v Portugalsku, naše lokality sú malé a aj pod vplyvom novej vládnej garnitúry skôr degradujú,“ hovorí Martin Čapo z Riešime bývanie.

„Stačí prírodná katastrofa a turisticky atraktívna lokalita okamžite stráca svoju jedinečnosť,“ dodáva ekonóm Pavel Škriniar.

V ankete odpovedajú Vladimír Kubrický z Realitnej únie Slovenska, Martin Čapo z Riešime bývanie, ekonóm Pavel Škriniar a prezidentka Združenia realitných kancelárií Slovenska Alexandra Novák.

1. Na internete je veľa ponúk investičných apartmánov, najmä v Tatrách. Ponúkajú výnosy zhruba 5 až 12 percent ročne, ak im apartmán nechám v správe. Je to zaujímavá investícia? Naozaj môže priniesť takýto výnos?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie