Denník N

Prečo môžu po Providente skončiť aj ďalšie nebankovky?

Ilustračné foto. Zdroj – Pixabay
Ilustračné foto. Zdroj – Pixabay

Sprísnenie podmienok poskytovania pôžičiek nezasiahlo iba Provident Financial, ale aj minimálne tri ďalšie nebankové spoločnosti.

Provident Financial na našom trhu končí, lebo štát sprísnil podmienky, za ktorých smú nebankové spoločnosti poskytovať úvery.

Najväčšia nebankovka teraz už len čaká, kým jej klienti dosplácajú staré pôžičky; tie nové už dva mesiace neposkytuje.

„Legislatívne zmeny sa však významne dotkli aj ďalších nebankových spoločností. Ide o Fair Credit, Profi Credit a Telervis Plus, pod ktorý patrí Kešovka,“ hovorí Ivan Kahanec z Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Informácie má iba o ôsmich členoch asociácie. (Členmi asociácie nie sú Amico Finance, Pohotovosť, Friendly Finance a Diners Club, ktoré takisto majú licenciu od Národnej banky Slovenska – pozn. red.)

Kahanec vysvetľuje, že obchodný model týchto spoločností je postavený na poskytovaní pôžičiek pre najmenej bonitných ľudí. Tí zvyknú splácať pôžičku v hotovosti.

Fair Credit na svojej webovej stránke informuje, že už nedáva také úvery, ktoré by sa mali splácať v hotovosti.

Pozreli sme si webové stránky aj ďalších nebankoviek, ktoré majú licenciu. Informáciu o obmedzení ponuky sme tam nenašli.

Čo sa sprísnilo

Pre nebankovky je zásadnou zmenou to, že sa dosť výrazne obmedzila cena, za ktorú môžu požičiavať klientom peniaze. Cena za pôžičku vrátane všetkých poplatkov nesmie prevýšiť dvojnásobok toho, za čo by záujemca dostal úver od banky.

Už dlhšie platí, že pôžičky sa nesmú poskytovať v hotovosti, no podľa nových pravidiel sa nesmú podmieňovať ani rôznymi doplnkovými službami.

Za takú službu považujú niektoré nebankovky napríklad to, že klient bude splácať úver v hotovosti.

NBS zistila čudné praktiky

Národná banka Slovenska (NBS) presadila pre nebankovky prísnejšie podmienky, lebo zistila, že ich predajné praktiky sú nekalé nie zriedkavo, ale často. Jej mystery shopping ukázal, že klientov zvyknú prehovárať na takzvané doplnkové služby k úveru, ktoré však záujemca o pôžičku v skutočnosti vôbec nepotrebuje. Našli sa aj nebankovky, ktoré tvrdili, že bez doplnkovej služby úver poskytnúť nevedia.

NBS tiež zistila, že niektoré nebankovky dávajú úvery v hotovosti, čo zákon nedovoľuje. V bankovkách potom vyplatia klientovi často nižšiu sumu, ako je napísaná v zmluve o úvere.

„Na trhu aj po licenčnom procese pretrvávajú praktiky, ktoré sú neprijateľné,“ zhodnotil ešte koncom novembra šéf dohľadu Vladimír Dvořáček.

Čo sa pre nebankové spoločnosti v posledných mesiacoch zmenilo:

  • Nebankovky potrebujú licenciu. Od septembra môžu poskytovať úvery len na základe licencie od Národnej banky Slovenska. Ich počet sa znížil na približne desatinu pôvodného počtu. Licenciu má aktuálne 12 nebankoviek a 11 lízingových spoločností, ktoré poskytujú aj úvery. „Tento malý počet spoločností však aj pred licencovaním poskytoval drvivú väčšinu nebankových úverov,“ píše NBS vo svojej správe. Nebankové spoločnosti poskytli doteraz asi štvrtinu z vyše 5 miliárd eur celkového objemu pôžičiek; väčšinu peňazí požičali ľuďom formou spotrebiteľských úverov banky.
  • Obmedzila sa cena pôžičiek. Od konca decembra platí, že najvyššia prípustná miera odplaty je určená ako dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov bánk (pri lízingu s havarijným poistením je to 2,5-násobok). Napríklad pri pôžičkách so splatnosťou od 1 do 5 rokov nesmie aktuálne prevýšiť 25,6 %. Pri pôžičkách na 5 až 10 rokov je maximálny limit 21,6 %. A pre kreditné karty je strop zhruba na úrovni 43 %. Percentuálna miera nákladov vyjadruje cenu úveru. Okrem úrokovej miery v sebe zahŕňa aj ďalšie poplatky, napríklad za vybavenie účtu či poistenie úveru, ktoré sú prepočítané na jeden kalendárny rok. Ak je pôžička na menej ako 3 mesiace alebo je nižšia ako 100 eur, klient za ňu nesmie zaplatiť ročne viac ako 30 % z požičanej sumy.
  • Zakázali sa doplnkové služby. Spotrebitelia by sa už nemali stretnúť s ponukami doplnkových služieb, ktoré predražujú spotrebiteľský úver a sú uvádzané na osobitných zmluvách. Príklad: klient si zoberie úver 300 eur a zároveň podpíše doplnkovú službu za ďalších takmer 300 eur. Toľko peňazí zaplatí napríklad za to, že splátky bude platiť v hotovosti na určenom mieste a nebude ich posielať na účet.
  • Už skôr sa zatrhli pôžičky v hotovosti. Časť nebankoviek to vyriešila tak, že naozaj začala poskytovať pôžičky iba na účet alebo poštovou poukážkou či cez kreditné karty. NBS však zistila, že niektoré nebankovky aj naďalej dávali pôžičky v hotovosti.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie