Denník N

Zelený newsfilter: Veľkofarmári protestujú aj proti zdravším potravinám

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V politike EÚ, proti ktorej idú protestovať už aj slovenskí farmári, ide z veľkej časti o to, aby sa pestovali a vyrábali zdravšie potraviny. Napríklad sa má obmedziť nadmerné hnojenie, používanie chemických pesticídov či vypúšťanie skleníkových plynov.

Tieto návrhy smerujú aj k tomu, aby produkcia potravín nedevastovala životné prostredie nenapraviteľným spôsobom.

Na to, že k tomu dochádza a výroba potravín vytvára obrovské náklady, ktoré budú musieť splácať budúce generácie, upozornila prednedávnom rozsiahla správa o potravinárskom biznise. Pripravila ju Komisia pre ekonomiku potravinového systému, ktorá združuje popredných ekonómov a odborníkov na klimatickú zmenu, zdravotníctvo, výživu a poľnohospodárstvo.

Odborníci na udržateľné poľnohospodárstvo a farmári sa v jednej veci zhodujú – spoločná poľnohospodárska politika EÚ nefunguje ideálne. No sú to práve farmárske lobistické skupiny, ktoré jej reformu dlhodobo blokujú.

Najsilnejšia z nich – Copa-Cogeca, ktorej členom je aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora – pritom často vystupuje proti ochrane biodiverzity a krokom na zabezpečenie dlhodobej potravinovej bezpečnosti.

Spotrebitelia, ktorým záleží na vlastnom zdraví a zdraví budúcich generácií, pritom od farmárov očakávajú len to, aby obetovali časť zo svojich ziskov v prospech prírody a planéty. Tak ako to už robia aj iné sektory zodpovedné za ekologickú krízu.

Za možnosť žiť zdravý život je to férová cena.

Aký názor na to máte vy? Čo si myslíte o farmárskych protestoch? Sú podľa vás opodstatnené? Vnímate rozdiely medzi požiadavkami rôznych farmárskych skupín? A čo by sa malo zmeniť na spôsobe, akým sa vyrábajú potraviny? Napíšte, čo si o tom myslíte, v diskusii k tomuto článku.

Toto vydanie Zeleného newsfiltra má 1 200 slov a prečítate ho za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Prečo sa farmárčenie musí zmeniť a čo s tým má veľkosť fariem

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie