Denník N

Komu sa oplatí podať daňové priznanie, aj keď to je nepovinné? Získať sa dá bonus na dieťa alebo na hypotéku

Foto – TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Daňové priznanie za minulý rok nemusí podať ten, kto mal príjem do 2 461,41 eura.
  • Napriek tomu sa to mnohým ľuďom oplatí, lebo môžu získať peniaze z daňového bonusu na dieťa alebo na hypotéku.

Mnohí ľudia v tomto čase hľadajú odpoveď na otázku, či majú podať daňové priznanie z príjmov za minulý rok. Často sa uspokoja s tým, že túto povinnosť nemajú, pretože vlani mali nízky príjem. Robia chybu, pretože ak by priznanie podali dobrovoľne, štát by im vrátil zaplatenú daň.

Kedy sa priznaniu vyhnete:

  • Povinnosť podať daňové priznanie za minulý rok nemá ten, kto mal vlani príjem do 2 461,41 eura.
  • Takáto povinnosť sa netýka ani zamestnanca, ktorému urobí ročné zúčtovanie jeho zamestnávateľ.
  • Priznaním sa nemusí zaoberať ani ten, komu príjmy už zamestnávateľ zdanil zrážkovou daňou. Môže ísť napríklad o honoráre, z ktorých firma pred vyplatením zrazila 19-percentnú daň.
  • Do daňového priznania nepatria ani príjmy, ktoré sú od dane oslobodené. Ide napríklad o príjmy z prenájmu nehnuteľností do výšky 500 eur, nepeňažnú výhru, ktorá je oslobodená od dane z príjmov vo výške 350 eur, alebo príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorý je oslobodený od dane po uplynutí piatich rokov od jej kúpy.

Kedy je priznanie výhodné

Podať daňové priznanie sa vyplatí spravidla v situácii, ak ste vlani pracovali na základe pracovnej zmluvy alebo dohody a mali ste príjmy do hranice 2 461,41 eura. (Ide o 50 percent daňovej úľavy na daňovníka, ktorá je za minulý rok vo výške 4 922,82 eura)

Preplatok na dani budete mať aj pri vyššom príjme v prípade, ak ste nemali podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a zamestnávateľ vám preto zdaňoval celý príjem.

K daňovému preplatku sa môžete dostať aj vtedy, ak si chcete uplatniť daňový bonus na dieťa, daňový bonus na úroky z hypotéky alebo bonus na zvýšenú splátku hypotéky.

Nezdaniteľná suma v priznaní

Veľa študentov si popri štúdiu privyrába

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie