Denník N

Ekonomický newsfilter: Výstavbu diaľnic má urýchliť manažér zo skrachovanej firmy spájanej s Výbohom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Slovensko si tento rok potrebuje požičať zhruba 10 miliárd eur, čo je na jeho pomery veľa, no Sam Altman, šéf firmy OpenAI, ktorá vyvinula populárny systém umelej inteligencie ChatGPT, zháňa od investorov bilióny. Nie je to preklep alebo zlý preklad z angličtiny, projekt, ktorý mladý vizionár nosí v hlave, si vyžiada investíciu v hodnote niekoľkých percent svetového hrubého domáceho produktu.

Chce vyriešiť základnú brzdu rozvoja umelej inteligencie, ktorou je nedostatok špecializovaných čipov a ich vysoká cena, opísal Altmanovo snaženie Tomáš Hrivňák.

Slovenské ambície sú menšie, napríklad dostavať základnú diaľničnú sieť. Štátna organizácia na to zriadená sa volá Národná diaľničná spoločnosť a politici málokedy odolajú pokušeniu dosadiť do jej vedenia svojich ľudí. Ide nielen o prístup k štátnym zákazkám, ale aj o možnosť ovplyvniť priority novej výstavby, aby sa mohli plniť volebné sľuby.

Od januára je v jej vedení Július Mihálik, ktorý predtým šéfoval firme spájanej s oligarchom Miroslavom Výbohom. Tá navyše skrachovala aj s dlhmi voči štátu. Žiaden zákon mu, samozrejme, pre tieto skutočnosti nezakazuje robiť u diaľničiarov investičného manažéra (navyše len dočasne do výberového konania), ale aj táto nominácia dokazuje, že súčasná koalícia má problém získať tých najlepších ľudí. NDS musí výstavbu diaľnic urýchliť a Mihálikova nominácia veľkú nádej na zlepšenie nedáva.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 850 slov, na prečítanie potrebujete menej ako 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Na pracovnom fronte nič nové

Na slovenskom pracovnom trhu sa nič nové nedeje a to je vzhľadom na ekonomiku oslabenú zvýšenou infláciou a ochabujúcim zahraničným dopytom dobrá správa.

Podľa ministerstva práce miera nezamestnanosti vypočítaná z uchádzačov schopných okamžite nastúpiť do zamestnania vzrástla v januári na 5,2 percenta z decembrových 5,1 percenta. Podobný nárast je však v tomto období roka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie