Denník N

Stámilióny z plánu obnovy neuvidíme, ak vláda nič neurobí, hovorí bývalá vicepremiérka Vašáková (+ podcast)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovensko môže prísť vinou Ficovej vlády o časť peňazí z plánu obnovy. Vláda síce koncom minulého roka požiadala o uhradenie 923 miliónov eur v rámci takzvanej štvrtej platby, no Brusel posudzovanie žiadosti stopol.

Európska komisia sa obáva, že sme novelou Trestného zákona oslabili ochranu eurofondov pred podvodmi a zmenami v dôchodkoch zhoršili udržateľnosť verejných financií. Chýbajú jej aj výdavkové limity v štátnom rozpočte.

V listoch z Bruselu, ktoré bývali v minulosti zdvorilé a diplomatické, je nezvyčajne tvrdý tón, upozorňuje v rozhovore pre Denník E Lívia Vašáková, ktorá bola v úradníckej vláde podpredsedníčkou pre plán obnovy a eurofondy.

Ak vláda neopraví problémové zákony, Slovensko podľa Vašákovej príde o časť spomínanej štvrtej platby z plánu obnovy.

„V prípade kľúčových reforiem, ktoré sa týkajú verejných financií, by sme hovorili o stámiliónoch eur,“ hovorí Vašáková.

V rozhovore vysvetľuje aj:

  • ako sa dajú opraviť chyby, na ktoré upozorňuje Európska komisia;
  • prečo si myslí, že vláda na jej výhrady uspokojivo neodpovedala;
  • ako si už Komisia odskúšala zmrazenie časti peňazí pre Maďarsko a Poľsko;
  • prečo majú Poliaci napriek tomu hotové diaľnice.

Aké vážne je dnes riziko, že by sme mohli prísť o časť peňazí z eurofondov?

Vážne. Svedčí o tom aj veľmi intenzívna komunikácia zo strany Európskej komisie. Poslala Slovensku viacero listov, zároveň na dianie u nás (zmeny v Trestnom zákone, pozn. red.) reagovala šéfka európskej prokuratúry, ústne sa k tomu vyjadrili eurokomisári ako napríklad česká komisárka pani Věra Jourová (podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť, pozn. red.) a prebehla o tom aj diskusia v Európskom parlamente. Žiadna iná téma nebola takto ostro artikulovaná zo strany európskych inštitúcií.

Nie je zmena iba v tom, že tentokrát komunikácia zo strany Európskej komisie prenikla aj na verejnosť? 

Videla som počas svojej kariéry viaceré listy od Európskej komisie a väčšinou bol ich tón relatívne zdvorilý, diplomatický. V týchto listoch, ktoré prenikli na verejnosť, je tón tvrdší a Európska komisia sa v nich aj veľmi obšírne vyjadruje k veciam, ktoré sa týkajú právneho štátu. Za môjho pôsobenia či už pri pláne obnovy, alebo na poste vicepremiérky pre využívanie eurofondov tam toto vôbec nefigurovalo.

Ak sa nič nezmení, na koľko percent je podľa vás pravdepodobné, že reálne prídeme o nejakú časť eurofondov?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Rozhovory

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie