Denník N

Plastové obaly z kozmetiky a potravín sa začnú recyklovať a nie iba spaľovať. Nový závod vzniká v Nitre

Nová prevádzka na recykláciu tvrdých plastov z komunálneho odpadu. Vizualizácia - Eco Verde Recycling
Nová prevádzka na recykláciu tvrdých plastov z komunálneho odpadu. Vizualizácia – Eco Verde Recycling

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Mnoho Slovákov už doma síce triedi plasty, no veľa z nich aj tak končí iba na skládkach a v spaľovniach. Na tvrdé plasty z komunálneho odpadu totiž Slovensku recyklačné závody chýbajú.
  • Prvý vzniká v Nitre aj za pomoci investora z IT biznisu. Ročne spracuje zhruba jedno percento zo súčasného objemu skládkovaného odpadu.  

Kto doma triedi plastové obaly z kozmetiky, tégliky od jogurtov, tácky od šunkových a syrových nárezov či staré plastové hračky, často verí, že sa zrecyklujú, čo pomôže prírode. Tak to však nie je a väčšina tohto plastového odpadu nakoniec aj tak končí na skládkach a v spaľovniach alebo sa musí vyviezť do cudziny. Slovensku totiž chýbajú prevádzky na rozumnejšie využitie týchto, odborne nazývaných, tvrdých plastov. Recyklujú sa oveľa zložitejšie ako PET fľaše z nápojov.

Tento veľký hendikep domáceho nakladania s odpadmi zakrátko začne aspoň sčasti zmenšovať prvá veľkokapacitná tuzemská linka na recykláciu tvrdých plastov z komunálneho odpadu. Vo svojej brandži bude s odstupom najväčšia nielen na Slovensku, ale aj v Česku.

Vznikne v Nitre bez priamej štátnej dotácie či eurofondov, ale s prispením fondu, ktorý spoluzakladal štát. Za projektom stojí aj podnikateľ, ktorý

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Odpad

Ekonomika

Teraz najčítanejšie