Denník N

Ekonomický newsfilter: Nervozita v automobilkách priniesla úvahy o európskej superfúzii

Šéf Stellantisu Carlos Tavares vidí šancu v úzkej kooperácii s Volkswagenom a Renaultom. Foto - TASR/AP
Šéf Stellantisu Carlos Tavares vidí šancu v úzkej kooperácii s Volkswagenom a Renaultom. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vláda a zástupcovia Európskej komisie intenzívne rokujú o zmenách v pláne obnovy, vďaka ktorému má Slovensko k dispozícii na reformy 6 miliárd eur. Žiadosť o najbližšiu platbu za vyše 900 miliónov eur je aktuálne pozastavená, Európska komisia má totiž obavy, že súčasná koalícia novelou Trestného zákona oslabila ochranu peňazí európskych daňových poplatníkov pred podvodmi. Vyčíta nám aj chýbajúce výdavkové limity v štátnom rozpočte a poškodenie dôchodkovej reformy, čo zhoršilo dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

„Videla som počas svojej kariéry viaceré listy od Európskej komisie a väčšinou bol ich tón relatívne zdvorilý, diplomatický. V týchto listoch, ktoré prenikli na verejnosť, je tón tvrdší,“ hovorí Lívia Vašáková, bývalá vicepremiérka pre plán obnovy.

Včera sa očakávalo, že o revízii plánu obnovy bude rokovať vláda, no nestalo sa tak, návrh revízie zrejme ešte nebol dokončený. Podľa ministra školstva Tomáša Druckera by o ňom Ficov kabinet mohol rokovať dnes. Vláda zrejme zoškrtá investície, ktoré by sa už do roku 2026 nestihli dokončiť, a pokúsi sa nahradiť ich inými.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Volkswagen, Renault a Stellantis hľadajú možnosti, ako odolať lacnej čínskej konkurencii

„Automobilky Volkswagen, Renault a Stellantis rozmýšľajú nad predtým nemysliteľným – títo zaprisahaní konkurenti skúmajú možnosti spojenia, aby mohli vyrábať lacnejšie elektromobily a odvrátili existenčné hrozby,“ napísala včera agentúra Bloomberg.

Denník E krátko predtým

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie