Denník N

Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má Strnad

Skupina CSG Michala Strnada má dlhodobý záujem dostať do slovenskej armády obrnené vozidlo Patriot, ktoré postavila na podvozku Tatry. Foto - CSG
Skupina CSG Michala Strnada má dlhodobý záujem dostať do slovenskej armády obrnené vozidlo Patriot, ktoré postavila na podvozku Tatry. Foto – CSG

Generál Zmeko očakáva, že vojaci dostanú americké vozidlá Oshkosh, hoci ich Kaliňák pred voľbami kritizoval. K nim by však mohla pribudnúť ďalšia várka od lokálnych firiem, ktoré podporuje minister.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Súčasný minister obrany Robert Kaliňák (Smer) počas predvolebnej kampane avizoval, že sa pokúsi zrušiť dva veľké vojenské obchody s Amerikou.

Prvým a známejším je predbežná ponuka na bojové vrtuľníky Viper, ktoré sú spojené s doplatkom 340 miliónov dolárov. Druhým, menej známym, je už uzavretý obchod na štvorkolesové vozidlá výrobcu Oshkosh, ktorý Slovensko takmer nič nestojí – skoro všetky náklady vo výške 190 miliónov dolárov hradí vládny grant USA.

Kaliňák ho napriek tomu označoval za „brutálne nevýhodný“. Argumentoval, že vozidlá tohto typu dokážu vyrobiť aj slovenské zbrojovky, preto by ho mali dodať tie. „Toto je zlá zmluva, a ak budeme vo vláde, určite o nej budeme s Američanmi hovoriť,“ avizoval Kaliňák pred voľbami.

Požiadavka generála Zmeka

Štyri mesiace od Kaliňákovho menovania ministrom je už známe riešenie, ktoré umožní zachovať obchod s USA a zároveň aj saturovať „domáci obranný priemysel“. Tento týždeň ho priblížil náčelník generálneho

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Robert Kaliňák

Slovenská armáda

Vojenské nákupy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie