Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Transatlantická spolupráca sa otriasa v základoch. Čo musí Únia urobiť, aby sa situácia zmenila

Spoluprácu EÚ s USA môže ešte viac skomplikovať znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta. Na snímke s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Archívne foto - TASR/AP
Spoluprácu EÚ s USA môže ešte viac skomplikovať znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta. Na snímke s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Archívne foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií

Trhliny v transatlantickej spolupráci najlepšie ilustruje situácia na ukrajinskom fronte. Tá sa komplikuje najmä v súvislosti s republikánmi zablokovanou vojenskou pomocou zo strany USA a neschopnosťou krajín EÚ dodať taký objem vojenskej pomoci (najmä delostreleckej munície), aký pred rokom Ukrajine sľúbili.

Navyše narastá hrozba znovuzvolenia Donalda Trumpa za amerického prezidenta, pričom ten svojimi neuváženými výrokmi už teraz ohrozuje jednotu a akcieschopnosť západného, transatlantického spojenectva.

Všetky oči sa upierajú na Ameriku, problémy vo vzťahoch medzi USA a Európou však nie sú dané len tým, čo sa deje v USA, ale do značnej miery aj tým, čo sa v minulosti stalo, ale aj nestalo práve v Európe, najmä v EÚ.

Za ostatných zhruba 15 rokov (po roku 2008) sa totiž zväčšovala medzera medzi týmito historickými spojencami. A zväčšovala sa v prospech USA a v neprospech EÚ. Platilo to pre ekonomickú výkonnosť, konkurencieschopnosť, technologickú vyspelosť, vojenskú silu, ale aj schopnosť konať a prijímať potrebné rozhodnutia.

USA predbehli Úniu a ďalej zvyšujú náskok

Ekonomika je v tomto ohľade veľmi dôležitá. V tejto rubrike som viackrát písal o tom (tu, tu, tu aj tu), ako sa v ostatných rokoch posilňuje americká ekonomika a klesá relatívna sila tej európskej. Napriek

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie