Denník N

Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazí

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Komisia znížila očakávaný rast HDP pre tento rok z 1,3 na 0,9 percenta.
  • Čínske solárne panely stavajú Európu pred dilemu.
  • Čítate newsfilter z európskej ekonomiky, ktorý vychádza každý piatok.

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk


1. Európskej ekonomike sa nedarí

Európska komisia opäť zhoršila svoje predpovede hospodárskeho rastu. Ešte na jeseň odhadovala, že HDP Únie porastie v tomto roku o 1,3 percenta, v najnovšej prognóze už počíta s 0,9 percenta. Mierne znížila aj odhad minuloročného rastu – z 0,6 na 0,5 percenta.

Zhoršovanie ekonomickej nálady je ešte viditeľnejšie pri porovnaní predpovedí Komisie za posledný rok. V každom z nich revidovala očakávaný rast HDP smerom nadol. V budúcom roku by už mala ekonomika EÚ rásť o 1,7 percenta.

Inflácia v eurozóne by mala v tomto roku klesnúť na 2,7 percenta (na jeseň predpovedala Komisia 3,2 percenta), v nasledujúcom roku na 2,2 percenta.

Veľké problémy má aj najväčšia európska ekonomika. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck oznámil výraznú redukciu očakávaného rastu HDP v tomto roku z 1,3 na 0,2 percenta. Komisia odhaduje rast nemeckej ekonomiky na 0,3 percenta.

Len 0,4-percentný rast dosiahne holandské hospodárstvo, 0,2-percentný Švédsko (obom odhadovala Komisia na jeseň rast 1,6 percenta). HDP Francúzska a Talianska porastie o 0,9 a 0,7 percenta.

Aké sú príčiny

Minulý rok os

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Týždeň v európskej ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie