Denník N

Ekonomický newsfilter: Akciové trhy lámali rekordy vďaka nečakaným ziskom Nvidie 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

slovenskí farmári stihli urobiť svoj veľký protest krátko pred tým, ako Európska komisia zverejnila návrh ďalších ústupkov.

Na jednom z protestov sa ukázal aj minister Richard Takáč, hoci mu hlavní organizátori dali oficiálne najavo, že o jeho účasť nemajú záujem. Premiér Robert Fico v protestoch zase našiel príležitosť na ďalší zbytočný útok na Ukrajinu.

Najnovší návrh eurokomisie obsahuje opatrenia na odbúranie byrokracie, ktorá bola aj jednou z hlavných tém včerajšej demonštrácie. Podmienky na čerpanie dotácií sa podľa návrhu zjednodušia a ubudne kontrol. Majú sa zmierniť aj požiadavky na povinné udržiavanie trávnych porastov. Komisia už predtým navrhla viaceré ústupky, ktoré sa týkali napríklad dovozu z Ukrajiny a ekologizácie fariem, ale protesty pokračovali. O najnovšom návrhu majú v pondelok rokovať ministri pôdohospodárstva členských krajín.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, na prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravili Ján Kováč a Marek Legéň.


1. Zisky Nvidie prekvapili, hoci očakávania boli vysoké

Výsledky Nvidie prekonali očakávania aj napriek tomu, že boli mimoriadne vysoké, a potiahli nahor kľúčové akciové trhy. Dôvodom sú obrovské globálne investície do umelej inteligencie, pre ktorú Nvidia vyrába pokročilé čipy a drží si pritom veľký náskok pred konkurenciou.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie