Denník N

Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúť

Ilustračné foto - Schaeffler
Ilustračné foto – Schaeffler

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Novej byrokracii sa vyhnú slovenské dcéry zahraničných matiek z EÚ.
  • Zostaviť a auditovať ESG report však budú musieť firmy, ktoré majú materskú spoločnosť napríklad v USA alebo v niektorej ázijskej krajine.

Firmy pred časom vystrašila informácia, že od budúceho roka im pribudnú nové byrokratické povinnosti. Budú musieť zverejňovať ESG report o udržateľnosti, overený audítorom. V ňom sa má zmerať dosah ich činnosti na životné prostredie, zamestnancov či zákazníkov.

Určuje to európska smernica o ESG reportingu. Ide o vykazovanie informácií o udržateľnosti, ktoré sa do našej legislatívy zavedie prostredníctvom novely zákona č. 431/2002 o účtovníctve. Medzirezortné pripomienkové konanie k novele sa ukončilo vlani 3. novembra a novela čaká od 12. januára na prerokovanie v parlamente.

Dobrou správou pre podnikateľov však je, že sa v porovnaní s pôvodnou verziou novely zmiernili kritériá na posudzovanie tejto novej povinnosti. Zvýšili sa hranice pre čistý obrat a aktíva, od ktorých sú reporty povinné.

Navyše podľa audítora Filipa Tichého, partnera poradenskej spoločnosti Grant Thornton, sa mnoho firiem zostavovaniu ESG reportu a auditu vyhne.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie