Denník N

Firemný newsfilter: Syn úspešného strojára stavia byty, Bory Mall je na predaj a ospalú bratislavskú burzu má rozhýbať Armén

Obchodné centrum Bory Mall. Foto - Bory Mall
Obchodné centrum Bory Mall. Foto – Bory Mall

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda chce pomáhať s drahými energiami aj budúci rok, ale iba ľuďom s nižšími príjmami. „Na vykurovanie bazénov či luxusných víl sa už pomoc zneužívať nebude,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Podrobnosti ešte nie sú známe, na ak kabinet naozaj obmedzí tento drahý nástroj na kupovanie voličov, pomôže to oslabeným verejným financiám.

Na európskom automobilovom trhu sa hovorí o takom širokom prepojení, aké tu ešte nebolo. Obavy z čínskej a americkej konkurencie prinútili odvekých rivalov Volkswagen, Renault a Stellantis k úvahám o spoločnom vývoji lacných elektrických áut. Tie sú pre ďalší rozvoj elektromobility nevyhnutné, keďže predaje väčších a drahších batériových áut už nebudú rásť tak ako doteraz. A v menších modeloch európske automobilky za konkurentami zaostávajú.

Zo spomínanej trojice majú na Slovensku automobilky Volkswagen a Stellantis, ktorý vyrába značky Fiat, Peugeot a Citroen. Stellantis už oznámil, že do svojho trnavského závodu prídu hneď tri nové modely menších elektromobilov. Bratislavský Volkswagen má isté zatiaľ iba luxusnejšie plne elektrické SUV Porsche Cayenne.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Syn bývalého majiteľa špičkového výrobcu ložísk Spinea ide oživiť staré košické kasárne

Pozemky a staré budovy Malinovského kasární v bývalom vojenskom areáli v centre Košíc zostávali roky nevyužité. Na nový projekt ich nepremenila donedávna najväčšia domáca developerská skupina HB Reavis a ani ďalší vlastník z cudziny – NEPI Rockcastle. Teraz sa však dostali do rúk ďalších investorov.

Ako informuje košický Korzár, štvorhektárový pozemok prevzala skupina investorov, medzi ktorými je aj Peter Jankulák, syn úspešného východoslovenského biznismena Petra Jankuláka. Ten dlho vlastnil aj jednu z najcennejších firiem domáceho strojárstva – prešovského vývojára a výrobcu špeciálnych ložísk pre robotiku Spinea. Po covide tento podnik predal americkému strategickému investorovi Timken.

Nový závod spoločnosti Spinea. Foto – Spinea

V Spinei pritom pôsobil aj jeho syn Peter. Bol v jej riadiacich orgánoch.

Čo chce Jankulák namiesto kasární:

  • Vznikne tam polyfunkčný komplex s bytmi, kanceláriami aj priestormi pre obchod a služby. Konkrétna podoba aj náklady budú známe až neskôr.
  • Investori počítajú s výhradne podzemným trojpodlažným parkovaním s čo najväčšou rezervou aj pre verejné parkovanie.
  • Peter Jankulák na projekte spolupracuje s košickou developerskou firmou MM Invest, ktorá je v meste známa obytným súborom Park Anička či administratívnym centrom Bastion. Nový projekt ovládajú obaja partneri rovným dielom.
  • Areál sa nachádza v tesnej blízkosti historického centra a na hranici mestskej pamiatkovej rezervácie. Pamiatkovo je chránená aj časť budov kasární. Projekt počíta s ich rekonštrukciou.

Biznis Jankulákovcov:

  • Jozef Jankulák pôvodne vyrástol na biznise s nerastnými surovinami pre oceliarne. Spineu získal ako finančný investor až neskôr. Tá pred covidom dosahovala 40-miliónové tržby a zarábala milióny eur ročne. Pandémia firmu síce oslabila, ale teraz rozbieha novú, ešte väčšiu fabriku.
  • Vybudoval aj hotelový komplex Garden Hotel & Resort Oravský háj.
  • Spolu so synom Petrom a s druhým synom Marekom zainvestoval aj do vína. Vo východoslovenskej tokajskej vinohradníckej oblasti majú podnik Chateau Grand Bari.
  • Obaja synovia majú v košických realitách širšie záujmy. Stoja aj za výstavbou lukratívnych víl v záhradkárskej osade nad košickým sídliskom Podhradová.

2. Penta zvažuje predaj obchodného centra Bory Mall. Cena bude v stovkách miliónov eur

Investičná skupina Penta je v prípade dobrej ponuky pripravená predať svoje obchodné centrum Bory Mall na okraji Bratislavy pri diaľnici smerujúcej do Česka.

Hospodárskym novinám to potvrdil výkonný riaditeľ realitnej divízie skupiny – Penta Real Estate – Juraj Nevolník.

Penta si vie predstaviť predaj centra po tom, čo ho prevádzkuje už skoro desať rokov. Otvorené bolo v roku 2014.

Aká veľká to môže byť transakcia:

Dnes na dennike.sk

Agro

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie