Denník N

Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémy

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ruská ekonomika pre vojnu trpí omnoho menej ako ukrajinská, ktorá sa v prvom roku konfliktu zmenšila o takmer 30 percent. 
  • Západ musí ešte viac obmedziť príjmy Kremľa z predaja ropy a plynu, ktoré sú podstatné na financovanie vojny, hovorí Ivan Mikloš.

Dva roky po rozpútaní dobyvačnej vojny proti Ukrajine sa ruská ekonomika napriek bezprecedentným sankciám nezosypala a aj v tomu roku porastie rýchlejšie ako mnohé krajiny Západu. Ekonómovia však pripomínajú, že Rusko vplyvu sankcií neutečie.

Graf dňa porovnáva nedávny aj očakávaný vývoj ekonomík oboch krajín. Ruská sa v prvom roku vojny zmenšila len o 2,1 percenta, zatiaľ čo ukrajinská stratila skoro 30 percent. Vlani sa Rusko aj Ukrajina vrátili

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie