Denník N

Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správca

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Realitný fond HB Reavisu, ktorý odpísal tretinu svojej hodnoty, investoval najmä do kancelárskych budov v lokalite Mlynských nív. Jeho slabinou bolo nedostatočne rozložené riziko.
  • Iné realitné fondy zatiaľ takéto veľké problémy nemajú. Podľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností sú menej zadlžené a majú viac rezerv. Systémové riziko v nich nevidí ani Národná banka Slovenska. 
  • V realitných fondoch na Slovensku je majetok zhruba za 2,5 miliardy eur. Ich výkonnosť sa vlani pohybovala na úrovni zhruba troch až šiestich percent.

Realitné fondy sa často ľuďom ponúkali ako dostupnejšia alternatíva k investičnému bytu. Môžu profitovať z realitného trhu, no netreba pri nich naraz veľa peňazí a starať sa o nájomcov. Mali byť nástrojom na zachovanie hodnoty, no minulý týždeň sa ukázalo, že môžu svojim investorom spôsobiť aj veľké straty.

Realitný fond HB Reavisu CE Reif za 12 rokov svojej existencie vyplácal slušné dividendy. Minulý týždeň však investorom oznámil precenenie majetku, pri ktorom odpísal takmer 32 percent čistej účtovnej hodnoty. Stratil tak všetko, čo počas svojej existencie získal.

O peniaze prišli nielen skúsení investori, pre ktorých bol fond pôvodne určený, ale aj bežní ľudia, ktorým správca túto investíciu sprístupnil len vlani a oni mu zverili milióny eur.

Správcovskú spoločnosť HB Reavis Investment Management by mala prevziať najstaršia správcovská spoločnosť na trhu IAD Investments. Tá očakáva, že všetky povolenia získa v máji. „O tento fond sme sa zaujímali už dávnejšie, no viackrát nás odmietli,“ hovorí pre Denník E predseda predstavenstva IAD Vladimír Bencz s tým, že ponuka prišla nakoniec až teraz, v situácii nešťastného poklesu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie