Denník N

Ekonomický newsfilter: Ruská ekonomika síce prekvapivo stále rastie, ale sankcie ju dobehnú

Ruský prezident Vladimir Putin hovorí k študentom a zamestnancom počas návštevy závodu v ruskom Čeľabinsku 16. februára 2024. FOTO TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin hovorí k študentom a zamestnancom počas návštevy závodu v ruskom Čeľabinsku 16. februára 2024. FOTO TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Robert Fico odbil druhé výročie ruského útoku na Ukrajinu videom, v ktorom okrem iného hovoril o „falošnom démonizovaní“ Vladimira Putina či o tom, že jediným plánom Európskej únie je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov.

Navyše na dnes zvolal bezpečnostnú radu štátu aj stretnutie koaličných partnerov, kde sa má hovoriť o samite lídrov Európskej únie venovanom Ukrajine, ktorý sa má začať v ten istý deň. Podľa premiéra sa tam má diskutovať o „totálnej eskalácii“ napätia a „bezhraničnej“ finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine. Z tém, o ktorých sa má hovoriť´, ide „mráz po chrbte“, vyhlásil. Svoje konšpirácie, že odlišný postoj ho môže stáť stoličku premiéra, bližšie nevysvetlil.

Fico sa nám okrem iného snaží nahovoriť, že nemá zmysel, aby sa Ukrajina ďalej bránila. Rusko pritom už zďaleka nie je taká veľmoc, ako by z Ficových slov vyplývalo. Sankcie Západu ho síce zatiaľ nepoložili na kolená, ekonomika si však zarába na dlhodobé problémy a finančné rezervy, ktoré vláda má, sa stenčujú.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1200 slov, na prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Ruský rast HDP je umelý, ekonomiku čakajú vážne problémy

Konflikt na Ukrajine trvá už viac ako dva roky a na prvý pohľad sa zdá, že ruskému agresorovi, respektíve jeho ekonomike, vojna uškodila omnoho menej než brániacej sa Ukrajine. Tempo vlaňajšieho rastu ruského hrubého domáceho produktu je síce pôsobivé, ale umelé, a už čoskoro ekonomika naplno pocíti negatívny vplyv sankcií, ktoré na ňu uvalil Západ.

Ukrajinská ekonomika sa v prvom roku vojny zmenšila o 29 percent, našťastie vlani sa prepad zastavil. Napríklad centrálna banka odhaduje, že vlani ekonomika vzrástla o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie