Denník N

Obchody Temu a Shein preťažujú leteckú dopravu, denne posielajú státisíce zásielok

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň, čítate ďalšie vydanie newslettra Marš, ktorý vychádza aj na stránkach Denníka N. V tomto vydaní sa dozviete, ako fast fashion predajcovia preťažujú leteckú nákladnú dopravu alebo prečo musí reklamná agentúra Publicis zaplatiť stovky miliónov dolárov za kampaň, ktorú vytvorila.


Fast fashion komplikuje leteckú nákladnú dopravu

Vzostup e-shopov s rýchlou módou, ako sú Shein a Temu, ovplyvňuje podľa agentúry Reuters aj leteckú nákladnú dopravu. Títo fast fashion predajcovia, ktorí sú stále populárnejší v severnej Amerike a v Európe, posielaju väčšinu svojich zásielok individuálne každému zákazníkovi priamo z Číny pomocou leteckej dopravy. Odhaduje sa, že len Temu a Shein pošlú do USA denne 600-tisíc zásielok, čo spôsobuje preťaženie v čínskych dopravných uzloch v mestách ako Guangzhou alebo Hongkong.

Podľa údajov spoločnosti Cargo Facts Consulting spoločnosť Temu denne prepraví približne 4 000 ton, spoločnosť Shein 5 000 ton, Alibaba tisíc ton a TikTok 800 ton tovaru. To zodpovedá približne 108 nákladným lietadlám Boeing 777 denne, uviedla poradenská spoločnosť. Na porovnanie – spoločnosť Apple prepraví denne tisíc ton tovaru.

Fast fashion predajcovia tvoria podľa mediálnej spoločnosti Baixiao polovicu všetkých zásielok v rámci cezhraničného elektronického obchodu v Číne a ich tovar zaberá približne tretinu celosvetových nákladných lietadiel na dlhé vzdialenosti.

Temu a Shein chcú rásť aj naďalej. Preto plánujú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Marš

Zdroj: Frank Okay / Unsplash

Obchod

Ekonomika

Teraz najčítanejšie