Denník N

Vysypali ukrajinské obilie a niektorí chvália Putina. Poľskí farmári sú čoraz viac proruskí

Konvoj traktorov poľských farmárov počas protestu. Foto - TASR/AP
Konvoj traktorov poľských farmárov počas protestu. Foto – TASR/AP

Pre PiS sú teraz poľnohospodárske protesty jedinou šancou, ako zastaviť negatívny trend a dosiahnuť uspokojivý výsledok v regionálnych a miestnych voľbách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prebiehajúce protesty farmárov v Poľsku sa zmenili na do istej miery protiukrajinské hnutie, ktoré dokázalo radikálne zmeniť spoločenskú náladu v Poľsku. Poliaci boli donedávna prekvapení, ako je možné, že také veľké percento Slovákov podporuje Putina a je proti pomoci Ukrajine.

V súčasnosti je však už ťažké nazvať Poľsko krajinou priateľskou voči Ukrajine.

Poliaci, ktorí sa profesionálne špecializujú na poľsko-ukrajinskú spoluprácu alebo prejavujú solidaritu s Ukrajinou kúpou ukrajinských produktov, sú vystavení verbálnym útokom zo strany svojich krajanov. Mnohí prichádzajú o prácu v oblasti poľsko-ukrajinského obchodu.

Kto sú lídri protestov farmárov?

Poľskí farmári podobne ako tí slovenskí či iní v Európe protestujú z viacerých dôvodov. Chcú embargo na dovoz ukrajinských potravín a zrušenie európskej Zelenej dohody, ktorá im podľa ich slov škodí.

Niektorí farmári dokonca minulý týždeň vysypali ukrajinské obilie na zem.

Pri ďalšom incidente (nie je jasné, či za ním stoja farmári) sa podľa ukrajinských predstaviteľov zničilo 160 ton ukrajinského obilia.

Na protestoch sa objavili aj priamo proruské alebo proputinovské postoje. Minulý týždeň zaujala jedna snímka, kde mal traktor jedného z farmárov vpredu pripevnenú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Donald Tusk

Poľsko

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie