Denník N

Taraba pripúšťa kúpu košického U. S. Steelu. Štát na to však nemá finančne ani manažérsky

Foto - TASR a U. S. Steel Košice; koláž – N
Foto – TASR a U. S. Steel Košice; koláž – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Zatiaľ nie je jasné, čo chce s košickými oceliarňami urobiť potenciálny nový majiteľ – japonský Nippon Steel.
  • Taraba si vie predstaviť, že by fabriku načas kúpil štát, peniaze na to by sa vraj našli.
  • Otázkou je, či by to bola efektívna investícia a ako by štát zvládol riadenie takého veľkého podniku, ktorý navyše potrebuje miliardy eur na prežitie.

O osude košických oceliarní sa intenzívne hovorí posledné týždne, odkedy japonský Nippon Steel oznámil kúpu ich americkej matky – U. S. Steelu. Podpredseda vlády a súčasne minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) najnovšie prišiel s alternatívou, že slovenskú fabriku by nakoniec odkúpil štát.

Odborníci z priemyslu však skôr hovoria, že by to nebolo šťastné riešenie. „Kúpiť železiarne vzhľadom na stav štátneho rozpočtu sa mi zdá mimo reality. Štát nemá znalosti ani na modernizáciu fabriky,“ hovorí Karel Hirman (Demokrati), ktorý sa sám musel budúcnosťou oceliarní zaoberať ako minister hospodárstva v bývalej vláde Eduarda Hegera.

„Peniaze vieme na to nájsť,“ tvrdil v nedeľu Taraba v diskusnej relácii TV Markíza. Dodal, že štát by mal fabriku vlastniť len dočasne, kým pre ňu nájde nového majiteľa.

Japonský kupec amerického U. S. Steelu – koncern Nippon Steel – sa ešte nevyjadril, čo bude s košickým závodom a jej dekarbonizačným plánom, na ktorý už vláda odklepla príspevok 600 miliónov eur. Taraba absolvoval spolu s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas) stretnutie so zástupcami Nippon Steelu v Tokiu, no dohodli sa vraj, že o jeho obsahu nebudú zatiaľ bližšie hovoriť.

„Keby Košice nechceli, my ako štát sa nemôžeme prizerať na to, že to zostane niekde vo vzduchoprázdne. Nemyslím si však, že štát by mal byť dlhodobý vlastník, nemáme na to manažment a je to náročný biznis,“ povedal Taraba v Markíze. Takýto postup by mal podľa neho slúžiť na to, aby sa v podniku stabilizovala situácia a štát mohol rozhodnúť o tom, kto do košických oceliarní nakoniec príde.

Denisa Saková a Tomáš Taraba po stretnutí so zástupcami koncernu Nippon Steel. Zdroj – Facebook

Črtajú sa podobnosti so Srbskom

Na prvý pohľad to pripomína riešenie, ktoré si vybrala srbská vláda v prípade hutníckej fabriky v Smedereve, ktorú takisto vlastnil americký U. S. Steel. Ten ju nakoniec

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Firmy

Plán obnovy EÚ

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie