Denník N

Ekonomický newsfilter: Taraba tvrdí, že štát nájde peniaze na kúpu košických oceliarní

Ministri Denisa Saková a Tomáš Taraba po rokovaniach s japonským Nippon Steelom. Foto - MH SR
Ministri Denisa Saková a Tomáš Taraba po rokovaniach s japonským Nippon Steelom. Foto – MH SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vojenská obranná aliancia, ktorej súčasťou je aj Slovensko, je odvčera silnejšia. Maďarský parlament konečne po dlhom taktizovaní premiéra Viktora Orbána schválil vstup Švédska do NATO. Maďarsko bolo poslednou krajinou, ktorá pristúpenie Švédska ešte neratifikovala.

V posilnenej Aliancii však slabne pozícia Slovenska. Víkendové komentáre premiéra Roberta Fica pred včerajším stretnutím spojencov v Paríži o pomoci Ukrajine šokovali poľského premiéra Donalda Tuska tak veľmi, že zapochyboval, či má V4 ešte vôbec zmysel.

Stretnutie v Paríži malo podľa francúzskych hostiteľov ukázať jednotu Európy pri podpore Ukrajiny, no napríklad generál vo výslužbe a opozičný politik Pavel Macko (ODS) tvrdí, že po Ficových vyhláseniach by na mieste francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a českého premiéra Petra Fialu pozvania pre slovenského premiéra zrušil. „Existuje riziko, že obsah rozhovorov bude vedieť Moskva skôr, než pristane Ficovo lietadlo,“ napísal Macko.

Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter na 1300 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Minister Taraba rozvíja alternatívu, že košické oceliarne by na istý čas odkúpil štát

Ministri Denisa Saková a Tomáš Taraba rokovali začiatkom februára v Japonsku s predstaviteľmi spoločnosti Nippon Steel, ktorá kupuje americký koncern U. S. Steel vrátane košickej oceliarne.

Z rokovania v Tokiu zatiaľ zverejnili len málo konkrétnu informáciu, podľa ktorej začali diskusiu o budúcnosti U. S. Steel Košice, no keďže Nippon Steel „neočakáva uzatvorenie celej transakcie skôr ako v treťom štvrťroku 2024“, nebude môcť tak skoro vyhodnotiť „realizovateľnosť svojich plánov“.

Prečo to môže byť problém: 

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie