Denník N

Nenápadná zmena v manažmente CME môže priniesť väčšie pohyby v Markíze. Prichádza Mužík

Ilustračné foto - TV Markíza
Ilustračné foto – TV Markíza

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spoločnosť CME, ktorá vlastní televízie Markíza a Nova, oznámila zmenu vo svojom manažmente. Na novú pozíciu riaditeľa pre digitálnu transformáciu prichádza Vladimír Mužík, riaditeľ vydavateľstva Mafra Slovakia, ktoré vydáva napríklad Hospodárske noviny.

„Počas svojej mediálnej kariéry som bol svedkom dramatickej digitalizácie tlačených médií. Televízne spravodajstvo nie je voči podobným zásadným zmenám imúnne,“ hovorí o svojom príchode Mužík. Podľa neho sa aj televízne spravodajstvo musí prispôsobiť digitálnej dobe, ak chce zostať relevantné.

„Z tejto výzvy mám radosť a teším sa na využitie desiatok rokov svojich skúseností na všetkých trhoch CME v strednej a východnej Európe,“ dodal.

To, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako nudná biznisová správa, však odhaľuje zaujímavé pohyby v pozadí českých a slovenských médií.

Mužík sa totiž nesťahuje z Mafry do CME, ale popri práci v televízii bude ďalej riadiť vydavateľstvo novín a časopisov.

Je neštandardné, aby v manažmente jednej mediálnej spoločnosti bol riaditeľ úplne inej mediálnej firmy.

Pre lepšie pochopenie tejto situácie je potrebné pozrieť sa na širšie súvislosti.

Personálne zmeny v Markíze

Keď na jeseň 2020 skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera kúpila televízie Markíza a Nova, znepokojilo to ľudí, ktorí sledujú dianie v médiách a biznise. Stanice predtým vlastnila americká spoločnosť Warner Media, ktorá patrí pod telekomunikačného giganta AT&T. Po novom mali televízie patriť oligarchovi s mnohými biznisovými záujmami v našom regióne.

Dobrou správou nakoniec bolo, že s príchodom Kellnera sa nič zásadné nezmenilo. V televíziách nedošlo k veľkým zmenám vo vedení, v ich smerovaní alebo kvalite ich spravodajstva.

Citlivé to je najmä na Slovensku, keďže Česi sa môžu aj v prípade otrasov v Nove spoľahnúť na silné verejnoprávne médiá. Markíza má u nás zásadný vplyv na verejnú mienku. Jej kritická žurnalistika je nenahraditeľná a často supluje poddimenzovanú RTVS. Navyše medzičasom vydavateľstvo Penty získalo k denníku Plus 1 deň aj najčítanejší bulvár Nový Čas – a svoje tituly využíva na lobing pre svoje záujmy v zdravotníctve alebo nimi podporuje Hlas a Smer.

Miliardár Kellner tragicky zahynul v marci 2021 pri nehode helikoptéry na Aljaške. Po jeho smrti sa zásadné zmeny v médiách skupiny nediali.

Investičnú skupinu teraz riadi Renáta Kellnerová, ktorá sa po smrti manžela stala najbohatšou ženou v strednej Európe s odhadovaným čistým rodinným majetkom 11,8 miliardy dolárov.

Petr Kellner a Renáta Kellnerová. Zdroj – PPF

Významnejšie personálne zmeny sa v Markíze začali diať až v posledných mesiacoch. Vlani v októbri skončil na pozícii riaditeľa Matthias Settele, ktorý bol na tejto pozícii desať rokov, a nahradil ho Peter Gažík.

Od nového roka skončil dlhoročný riaditeľ spravodajstva a publicistiky Markízy Henrich Krejča. Na jeho miesto nastúpil Michal Kratochvíl z Novy, ktorý presadzuje menší dôraz na politické správy a redaktorov nabáda, aby sa vyhýbali konfrontáciám s vládnymi politikmi.

Pred niekoľkými dňami náhle skončil v televízii aj jeden z vedúcich vydania Televíznych novín Martin Halanda.

Teraz prichádza Mužík. Nejde priamo do Markízy, obsadí však vysokú manažérsku pozíciu v CME, ktorá televíziu vlastní.

O jeho možnom príchode do Markízy sa hovorilo medzi novinármi dlhšie. Viacerí ľudia z televízie sa snažili

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Markíza

Médiá

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie