Denník N

Čo všetko ovláda Brhel, najbohatší z oligarchov, ktorých zachraňuje Ficova vláda

Jozef Brhel. Foto N - Vladimír Šimíček
Jozef Brhel. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jozef Brhel je najbohatším spomedzi oligarchov a lobistov, ktorých môže zachrániť pred väzením schválená novela Trestného zákona. V slovenskom rebríčku časopisu Forbes je na 23. mieste s majetkom 160 miliónov eur. Väčší majetok má napríklad Jaroslav Haščák z Penty, ten však momentálne nie je obžalovaný ani obvinený zo žiadneho zločinu.

Na Brhelovom podnikateľskom príbehu je zaujímavé to, že zbohatol bez privatizácie, na štátnych zákazkách a dotáciách a stačilo mu na to jedno volebné obdobie. Najdôležitejšie podniky vybudoval v tajnosti za prvej Ficovej vlády a fungujú dodnes. Mnohé z nich už oficiálne vlastnia jeho manažéri a rodina.

Nedá sa však vylúčiť, že Brhel svoj vplyv iba skrýva, ako to bežne robil počas celej svojej podnikateľskej kariéry. Preto sme do prehľadu jeho biznisu zaradili aj podniky, ku ktorým sa už oficiálne nepriznáva.

Etabloval sa medzi dodávateľmi energií

Firmou s najväčšími tržbami, ktoré stabilne prekračujú 100 miliónov eur, je dodávateľ energií Pow-en. Od svojich sesterských firiem sa odlišuje tým, že podniká na konkurenčnom trhu, takže nie je odkázaná na Brhelov vplyv v Smere. Elektrinu aj plyn dodáva bežným odberateľom v domácnostiach, najmä však samosprávam a štátnym inštitúciám.

Pow-en je jednou z firiem, ktoré Brhel postupne posunul svojim manažérom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Kauza Mýtnik

Verejné obstarávanie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie