Denník N

Slovensko stratilo nádej na 4-tisíc pracovných miest. Boschu stačí na pohony do e-bikov závod v Maďarsku

Bratislavská obchodná centrala Boschu. Foto - Bosch
Bratislavská obchodná centrala Boschu. Foto – Bosch

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Nemecký Bosch chcel pôvodne v novej výrobe pri Prešove zamestnať až 4-tisíc ľudí, no nakoniec zatvára aj pilotnú prevádzku. Prepúšťa z nej všetkých 200 ľudí.
  • Na pohony pre elektrické bicykle mu stačí väčší závod v Maďarsku.
  • Investíciu skomplikovalo už pred rokom a pol predčasné oznámenie zo strany vtedajšieho ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Po novej košickej automobilke švédskeho Volva to mal byť druhý najväčší investičný úlovok vlád OĽaNO z rokov 2020 až 2023. Nemecký Bosch mal svoj slovenský biznis s takmer polmiliardovým ročným obratom rozšíriť o výrobu pohonov do elektrických bicyklov. V Prešove chcel zamestnať až štyritisíc ľudí, čo je štvornásobok aktuálneho počtu pracovníkov vo všetkých jeho slovenských firmách. A aj štát mal na to postupne prispieť celkovou sumou 37 miliónov eur.

Napokon však Slovensko celú túto investíciu stráca. Investor už budúci mesiac zastaví jej úvodnú fázu a celý zámer definitívne ruší. Ako prvý o tom informoval Index.

„Všetkým zhruba 200 zamestnancom našej prešovskej prevádzky pre e-bike pohony sme už oznámili ukončenie výroby. Ponúkame im však zároveň prácu v iných našich slovenských prevádzkach a pomôžeme im aj s nájdením práce v iných firmách,“ spresnil pre Denník E hovorca Boschu pre Česko aj Slovensko Pavel Roman.

Čo je za odchodom investície

  • Hovorca nemeckej firmy odmietol, že by za prehodnotením investície Boschu mohla byť

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie