Denník N

Poslanci neschválili výdavkové stropy, ohrozili tým stovky miliónov z plánu obnovy

Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický. Foto - TASR
Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Parlament neschválil nové výdavkové limity, ktoré predložila rozpočtová rada.
  • Čakalo sa to, keďže ministerstvo financií chce zmeniť zákon a vymeniť domáce výdavkové limity za európske.
  • Nie je však jasné, či to Európska komisia uzná ako splnenie míľnika plánu obnovy. 

Hoci sa Slovensko v pláne obnovy zaviazalo, že bude dodržiavať výdavkové stropy, tie v štátnom rozpočte stále chýbajú a nič sa na tom nezmenilo ani po utorňajšom hlasovaní v parlamente.

Poslanci neschválili návrh výdavkových limitov, ktoré nanovo vypočítala a predložila rozpočtová rada. Zo 142 prítomných poslancov sa 77 koaličných poslancov pri hlasovaní zdržalo, za limity hlasovalo 66 opozičných poslancov, čo nestačilo.

Nie je to prekvapením, ministerstvo financií už dlhšie dáva najavo, že nie je zástancom limitov, ktoré počíta rozpočtová rada, ktorej navyše vyčíta, že „politikárči“. Pred pár dňami zverejnilo informáciu, že pripravuje novelu zákona o rozpočtových pravidlách a domáce výdavkové limity plánuje nahradiť európskymi, ktoré počíta Európska komisia.

Tie majú platiť pre všetky členské krajiny a nie je jasné, či ich Komisia uzná práve Slovensku ako reformu, za ktorú mu má poslať peniaze z plánu obnovy.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ficova vláda

Ladislav Kamenický

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie