Denník N

Zelený newsfilter: Konšpirovaním o vojakoch na Ukrajine ohrozuje Fico aj presadzovanie požiadaviek slovenských farmárov

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mnohí slovenskí farmári by bez EÚ a dotácií, ktoré vďaka nej dostávajú, neprežili. Na akúkoľvek zmenu pravidiel spoločnej poľnohospodárskej politiky vo svoj prospech zase potrebujú, aby sa k Slovensku pridali ďalšie krajiny. Premiér Robert Fico (Smer) však svojimi vyjadreniami o Ukrajine a Rusku presadzovanie požiadaviek slovenských farmárov v Bruseli vážne ohrozuje.

V pondelok sa konalo spoločné zasadnutie ministrov pôdohospodárstva členských štátov EÚ. Slovenský minister Richard Takáč po ňom vyhlásil, že požiada Fica, aby tému reformy spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky otvoril aj na zasadnutí krajín V4, teda Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Premiéri V4 sa stretli v utorok v Prahe.

Európski partneri s výnimkou Viktora Orbána však Fica prestávajú brať vážne a najnovšie hrozí, že sa s ním vôbec nebudú chcieť stretávať. Dôvodom sú jeho výroky o tom, že členské štáty EÚ a NATO zvažujú nasadenie vojsk na Ukrajine.

„Pre mňa sú to úplne šokujúce výroky. Odpudivé, kolaborantské. Mrzí ma, že Slováci niečo podobné musia zažívať. Je to hanba zo strany slovenského premiéra, že vôbec niečo také povie,“ povedal český minister pôdohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL), ktorý sa zúčastnil na zasadnutí v Bruseli spoločne s Ficovým spolustraníkom a šéfom agrorezortu Takáčom.

Český premiér Petr Fiala bol pod veľkým tlakom, aby Ficovu pozvánku na rokovanie V4 do Prahy zrušil. Nakoniec však oznámil, že to neurobí a stretnutie sa uskutoční podľa plánu, aj keď nie je nadšený, že sa musí stretávať s Ficom a s Orbánom. „Avšak diskutovať a viesť dialóg musíme, niekto to robiť musí,“ povedal.

Otázne je, dokedy budú mať český a poľský premiér s Ficom trpezlivosť. Poľsko je pritom spomedzi východoeurópskych krajín najdôležitejším spojencom v otázkach európskej poľnohospodárskej politiky.

Aký máte na to názor vy? Dokážu premiéri V4 nájsť počas najbližších rokov spoločnú reč aspoň v otázke reformy poľnohospodárstva? Ako to ovplyvní ich spoluprácu pri iných zelených témach? Napíšte, čo si o tom myslíte, v diskusii k tomuto článku.

Toto vydanie Zeleného newsfiltra má 1 480 slov a prečítate ho za 8 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Farmári dosiahli ďalšie ústupky. Na čom všetkom sa dohodli ministri EÚ v pondelok v Bruseli

Protesty farmárov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Farmári by mali mať menej práce s vypisovaním excelovských tabuliek a zjednodušiť sa majú aj podmienky na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Európska únia

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Richard Takáč

Robert Fico

Tomáš Taraba

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie