Denník N

Ekonomický newsfilter: Investori Slovensku stále veria, ale nie je to lacné

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najskôr jedna dobrá správa. Investori ešte stále Slovensku veria natoľko, že vo veľkom nakupujú jeho dlhopisy. Štát ich včera predal za 3 miliardy eur a záujem bol viac než dvojnásobný.

A teraz jedna zlá. Nebolo to lacné. Slovensko síce už dlhšie platí druhé najvyššie úroky v eurozóne po Taliansku, rozdiel je však teraz len nepatrný.

Neexistuje dôvod, prečo by investori mali byť k vláde Roberta Fica milosrdnejší. Každý deň prináša správy o tom, ako sa slovenské verejné financie uberajú zlým smerom. Včera prišla jedna nová z parlamentu, ktorý neschválil limity na rozpočtové výdavky. Okrem iného Slovensku teraz hrozí, že príde o stámilióny z plánu obnovy.

Ekonomický newsfilter na stredu má 1100 slov, na prečítanie potrebujete 4 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Vláda si ignorovaním výdavkových limitov zarába na veľké problémy

Vládna koalícia včera opäť ukázala, že jej nezáleží na zdravých verejných financiách a dodržiavaní pravidiel vo všeobecnosti. Parlament neschválil takzvané výdavkové limity, ktoré by vláde prikázali zoškrtať verejné výdavky.

Prečo sú limity pre vládu problém:

  • Vždy s nástupom nového kabinetu rozpočtová rada vypočíta

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Firmy

Rozpočet a dlh

Ekonomika

Teraz najčítanejšie