Denník N

Vlky lovia vysokú zver, a tým chránia stromčeky aj poľnohospodárske plodiny. Tlak na ich strieľanie aj tak silnie

Vlk dravý. Foto - TASR/AP
Vlk dravý. Foto – TASR/AP

Túto zimu sa vlky na Slovensku nestrieľali, tlak na lov však prichádza jednak od rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia, ale aj od časti európskych politikov. Ak ale vlk v prírode chýba, premnožuje sa vysoká zver, ktorá spôsobuje škody na lesných porastoch aj na poľnohospodárskych plodinách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva chceli túto zimu opäť strieľať vlky, ktoré sú v súčasnosti celoročne chránené. Legislatívny proces, ktorý by to povolil, však zatiaľ neukončili. Strieľanie teda bude aktuálne opäť až koncom tohto roka.

Dôvodom odstrelu majú byť škody na hospodárskych zvieratách. Odborníci pritom upozorňujú, že zabíjanie vlkov tieto škody nezníži. Naopak, oslabené svorky sa môžu o to viac zamerať práve na ovce či kozy, pretože sú pre ne ľahšia korisť než jeleň či diviak.

Chovu zvierat v horských oblastiach by viac pomohlo, ak by štát farmárom pomohol s kúpou elektrických ohradníkov či strážnych psov.

Štátna ochrana prírody hovorí, že vlk usmrtí menej ako jedno percento z celkového počtu hospodárskych zvierat chovaných na Slovensku. Paradoxne v rokoch, keď bol odstrel vlka povolený, boli tieto škody výrazne vyššie, čo by podporovalo hypotézu o oslabených svorkách. Navyše, štatistiky o stratách na ovciach za posledné tri roky sú podľa ochranárov vyššie aj pre postoj niektorých fariem, ktoré samy odmietajú účinné preventívne opatrenia.

„Plošný lov neredukuje škody na hospodárskych zvieratách a náhodný lov populácie nie je riešením,“ hovorí aj Martin Duľa, zoológ a akademický pracovník na Ústave ekológie lesa na Lesníckej a drevárskej fakulte Mendelovej univerzity v Brne, ktorý sa venuje populačnej a potravnej ekológii veľkých šeliem. Za súčasnými snahami vidí iba záujem o trofejový lov.

Foto – Tomáš Hulík

Vlky sú témou aj v Bruseli. Niektorí za tým vidia aj poníka Dolly

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie