Denník N

Radšej nakupujem akcie, ale pár percent do bitcoinu sa oplatí dať, vraví finančný analytik (+ podcast)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Technologické akcie sú momentálne veľmi drahé, investičné príležitosti treba hľadať aj v iných sektoroch alebo aj v Európe, hovorí analytik finančných trhov spoločnosti XTB Marek Nemky. Upozorňuje však, že väčšine sa oplatí nakupovať ETF zamerané na akciové indexy, ktoré zahŕňajú množstvo spoločností v jednom balíčku.

V investičnom portfóliu môže byť aj bitcoin, ktorý tento týždeň opäť prekonal hranicu 60-tisíc dolárov. „Pár percent sa tam určite oplatí dať, ja osobne mám v portfóliu päť percent kryptomien,“ hovorí Nemky.

V rozhovore ďalej vraví:

  • prečo sa technologická sedmička firiem podľa neho zúžila na štvorku;
  • ktoré sektory a akcie sú v súčasnosti zaujímavé;
  • kedy začnú centrálne banky znižovať úroky a čo to bude znamenať pre dlhopisy a hypotéky.

Hlavné akciové trhy aj v tomto roku rastú. Čo ich tlačí nahor? Čo najviac ovplyvňuje náladu na akciových trhoch? 

Posledný mesiac je to výsledková sezóna. Spoločnosti sa s nami podelili o hospodárske výsledky za štvrtý kvartál roku 2023. Keď sa na to pozrieme širšie, ide o relatívne pozitívny kvartál. Keďže rastie ziskovosť firiem, investori to vnímajú pozitívne a sú ochotní za jednotlivé akcie zaplatiť viac, čo vidíme aj na vývoji akciových trhov.

V minulom roku prispelo k vysokému rastu akciového indexu S&P 500 do značnej miery sedem technologických firiem, ktorým pomáhalo nadšenie okolo umelej inteligencie. To sú firmy Amazon, Apple, Microsoft, Alphabet, eNvidia, Meta a Tesla. Zdá sa, že toto nadšenie okolo nich neopadlo ani v tomto roku. Oplatí sa teraz nakupovať ich akcie? 

V súčasnosti sa skôr hovorí o štvorke ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Investovanie a úvery

Rozhovory

Ekonomika

Teraz najčítanejšie