Denník N

Ekonomický newsfilter: Fico už migrantmi nestraší. Biznis mu vysvetlil, že fabriky ich veľmi potrebujú

Robert Fico vlani s migrantmi vo Veľkom Krtíši. Foto - Facebook Roberta Fica
Robert Fico vlani s migrantmi vo Veľkom Krtíši. Foto – Facebook Roberta Fica

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

pred dvomi rokmi sa po ruskom vpáde na Ukrajinu otriasal aj európsky trh s plynom. Ceny vyleteli na historické maximá a demokratický Západ sa musel báť nielen agresora, ale aj toho, či Európa bude mať dosť energií na vykurovanie, pre priemysel a dopravu.

Ruský prezident Vladimir Putin sa však prerátal. Ceny plynu sú dnes opäť v dlhodobom normále, západní spojenci dokázali nájsť dostatok alternatív za ruské fosílne palivá a výrazne posilnili strategickú spoluprácu aj v oblasti energetiky.

Včera sme sa dozvedeli výsledky prvého tendra na spoločný nákup plynu v Únii. Firmy nakupujúce plyn mohli prvý raz na platforme AggregateEU zadať svoje požiadavky na plyn až na päť rokov. Európska komisia tak zhromaždila objednávky dovedna na 34 miliárd kubíkov plynu a vzápätí získala ponuky na takmer trojnásobný objem. Dodávateľov a odberateľov teraz spárujú a začnú uzatvárať zmluvy.

Vyzerá to tak, že spoločný nákup strategických surovín funguje a výsledkom budú stabilné a predvídateľné dodávky za primerané ceny.

Ekonomický newsfilter má dnes 1 350 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Vláda ide rokovať o výraznom rozšírení národných víz pre pracovníkov v priemysle a doprave

Vláda by sa dnes na výjazdovom rokovaní v Košiciach mala zaoberať aj nedostatkom pracovných síl v priemysle a doprave. Premiér Robert Fico včera potvrdil, že kabinet bude rokovať o „legálnej migrácii“.

O čom rozhoduje kabinet:

  • Podľa materiálov pripravených na rokovanie chce vláda výrazne zvýšiť počet víz pre občanov z krajín mimo EÚ.
  • Oveľa viac zahraničných pracovníkov potrebuje najmä priemysel; ministerstvo práce navrhuje vláde zvýšiť počet takzvaných národných víz zo súčasných najviac 2 000 na 10-tisíc ročne.
  • Vzhľadom na akútny nedostatok šoférov chce vláda pri vodičoch autobusov zvýšiť kvótu z 200 na 2 000 a pri kamionistoch z 2 000 na 5 000.
  • Víza pre šoférov majú dostávať popri obyvateľoch krajín bývalej Juhoslávie alebo Sovietskeho zväzu aj občania Indie, Indonézie, Filipín či Nepálu. V priemysle k obyvateľom východnej Európy, Indonézie, Filipín a Nepálu pribudnú Indovia.
  • Zmäkčiť sa majú aj podmienky pre priemyselné firmy: kým doteraz museli byť pracovníci na Slovensku najmenej 4 roky, po novom im budú stačiť tri.

Prečo je to dôležité: Na nedostatok pracovníkov sa priemyselné podniky aj dopravné firmy sťažujú už niekoľko rokov a pri dlhodobo nízkom počte uchádzačov o zamestnanie je spružnenie legálneho zamestnávania cudzincov najrýchlejším riešením.

Jeho súčasťou by však malo byť aj zlepšenie ďalších služieb štátnych orgánov budúcim zamestnancom a ich zamestnávateľom napríklad na cudzineckej polícii.

Vláda by sa zároveň mala oveľa viac angažovať aj v systematickej pomoci ľuďom z marginalizovaných komunít, najmä dlhodobo nezamestnaným Rómom, pretože tam by bolo benefitov pre ekonomiku a spoločnosť ešte oveľa viac než pri masovom importe donedávna Ficom démonizovaných migrantov.

Tretím zásadným problémom, ktorý

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie