Denník N

Štát chce zmraziť platy svojim zamestnancom. Vláda si však svoje mzdy zvýšila jednoduchým trikom

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Úradníci sa tento rok vyšších zárobkov asi nedočkajú.
  • Zdravotníkov sa zmrazenie platov netýka, majú vlastný mzdový automat.

Platy zamestnancov, ktorí pracujú pre štát, by tento rok nemali rásť. S ich zmrazením počítajú konsolidačné opatrenia vlády, ktoré predstavilo ministerstvo financií.

Nulová valorizácia platov v roku 2024 má platiť pre úradníkov v štátnej správe, zamestnancov VÚC a obcí, pracovníkov škôl a školských zariadení vrátane pedagógov. Netýka sa lekárov, ktorým sa koncom roka 2022 podarilo dohodnúť si s vládou vlastný platový automat. Ten im zaručuje, že ich mzdy budú rásť aj tento rok.

Zmrazením platov chce ministerstvo financií ušetriť 56 miliónov eur. Odborníci hovoria, že ide o malú sumu, vychádzajú z toho, koľko miliónov stáli dve minuloročné valorizácie vo verejnej a štátnej správe.

Odborári sa zatiaľ k návrhu nevedia vyjadriť. „Pokiaľ ide o to, ako bude vyzerať zmrazenie platov vo verejnej správe, nemáme o tom žiadne informácie,“ odpovedala nám na otázku hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová.

Zmrazené platy a aj menej zamestnancov?

Odborári

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Minimálna mzda

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie