Denník N

Vláda sa hlási k rozvoju elektromobility, no zatiaľ má o nej vágnu predstavu

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Robert Fico a jeho ministri vo štvrtok rokovali so zástupcami automobilového priemyslu.
  • Zdá sa, že koalícia požiadavky biznisu vypočula, rozvíjať chce výrobu aj využívanie elektrických áut na cestách.
  • Zatiaľ ide len o sľuby, na konkrétne opatrenia si ešte treba počkať.

Vláda vo štvrtok načrtla, ako chce na Slovensku podporovať elektromobilitu. Pri prechode na výrobu e-áut chce vyjsť v ústrety automobilkám a zavádzať by mala aj opatrenia na rozšírenie elektromobility medzi ľuďmi a firmami.

Posudzovať bude možnosti ako zvýhodnenie nákupu a lízingu elektromobilov, podporu výstavby neverejných nabíjačiek, ale napríklad aj dočasné zľavy z mýta. Výrobcov áut chce zas podporovať vzdelávaním novej pracovnej sily, zjednodušením procesov posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) alebo budovaním diaľnic a rýchlostných ciest.

Nejde zatiaľ o žiadne konkrétne kroky, opatrenia s detailnými číslami, rozpočtom a dátumami musí vláda ešte zapracovať do Akčného plánu pre rozvoj elektromobility. Rozmach elektrifikácie v automobilovom priemysle však nemôže ignorovať jednak pre technologický pokrok aj vzhľadom na klimatické ciele.

Výroba automobilov predstavuje pre Slovensko významné hospodárske odvetvie, zabezpečuje približne 10 percent hrubého domáceho produktu, veľkú časť exportu a zamestnáva podstatnú časť obyvateľov.

„Preto si nemôžeme dovoliť, aby sme neboli pripravení na prechod na elektromobilitu. Viem, že bolo veľa kriku okolo rozhodnutia, že od roku 2035 sa už nebudú vyrábať autá so spaľovacími motormi. No taký je svet, my toto rozhodnutie zvrátiť nevieme, musíme sa mu prispôsobiť, ako je to len možné,“ povedal po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Opatrenia pre ľudí a firmy

Jedným z opatrení, ktoré vláde navrhuje Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), je zvýhodnenie nákupu a leasingu elektromobilov v kategóriách M a N, čiže osobných a nákladných áut.

„Vyzerá to tak, že vláda chce do štyroch mesiacov spraviť jasno v tom,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Budúcnosť automobilov

Ficova vláda

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie