Denník N

Indovia, Gruzínci a Kirgizi rýchlo pribúdajú. Vláda pracovný trh ešte viac otvorí

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vláda firmám zjednodušila prijímanie zahraničných pracovníkov, zvýšila kvóty na takzvané národné víza pre pracovníkov z krajín mimo Európskej únie.
  • Výhodou takzvaných národných víz je, že sa rýchlejšie vybavujú.
  • Na čele rebríčka štátov, z ktorých prichádza najviac ľudí, je stále Ukrajina a Srbsko, no nedokážu pokryť dopyt našich firiem. Preto sa výrazne zvýšil počet pracovníkov z Ázie, najmä z Indie. 

Vláda na štvrtkovom výjazdovom rokovaní v Košiciach zvýšila počet špeciálnych víz, ktoré môže štát tento rok udeliť vodičom aj zamestnancom v priemysle. Rozšíri sa aj okruh krajín, z ktorých smú zahraniční zamestnanci prísť. Pre priemyselné firmy sa tiež zmäkčujú podmienky zamestnávania takýchto cudzincov, po novom bude stačiť, ak sú na Slovensku tri roky namiesto štyroch.

Zamestnávatelia tak dostanú väčší priestor na najímanie ľudí aj z Ázie. Počet takzvaných národných víz pre priemysel sa zvyšuje zo súčasných 2 000 na 10-tisíc ročne. K obyvateľom východnej Európy, Indonézie, Filipín a Nepálu budú môcť na toto špecifické vízum prísť po novom aj Indovia. Výhodou národných víz je najmä to, že sa rýchlejšie vybavujú.

„Pri vybavovaní bežného pracovného povolenia potrebujete

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Migrácia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie