Denník N

Mali sme výnimočný rok. Nehanbím sa za to

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je predseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne a viceprezident Slovenskej bankovej asociácie.

Poznáte pojem „run“ na banky? Je to situácia, keď z nich veľké množstvo ľudí vyberie všetky svoje peniaze. Pred rokom v marci sa šírila panika pri ataku na americkú Silicon Valley Bank. A asi každý si spomenie na run na americké banky, keď Lehman Brothers pred približne 15 rokmi odštartovali svetovú finančnú krízu.

Run na banky v slovenskom poňatí nadobúda iný význam. Nejde tu o panikáriacich klientov. Ale skôr o vládu, ktorá vidí v bankách priestor na financovanie svojich potrieb. O to viac, ak usúdi, že zisk je nadmerný.

Zverejnené čísla čistého profitu bánk za rok 2023 hovoria o tom, že sa sektoru darilo. Historicky prvýkrát bol vyšší ako miliarda eur. Áno, bankám sa darilo. Aj za našu banku, ktorá je dlhodobým lídrom na trhu, potvrdzujem trend. Náš zisk narástol o 27 percent, najmä vďaka úrokovým výnosom. Je pravda, že tie rástli najmä z dôvodu monetárnej politiky Európskej centrálnej banky, ktorá sa týmto spôsobom snažila pribrzdiť infláciu…

Faktom však je, že ani my nemáme peniaze zadarmo. Zjednodušene povedané, požičiavame si ich od ľudí a firiem v podobe vkladov a meníme ich na úvery. Pričom už desatina pôžičiek, ktoré slovenské banky poskytujú, nie je financovaná z vkladov slovenských klientov – či už retailových, alebo firemných. Sú to peniaze zo zahraničia, z finančných trhov. Pretože objem úverov domácnostiam a firmám je vyšší než objem všetkých úspor v bankách. Pomer klientskych úverov k vkladom na Slovensku je viac ako 107 percent.

Slovensko inovuje vďaka bankám

Banky okrem toho financujú 70 až 80 percent finančných potrieb firiem. Bez zisku by to nevedeli robiť do takej miery, ako je nevyhnutné, pretože by na to nemali kapitál.

Sú to práve

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Dane a odvody

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie