Denník N

Dominanta košického automobilového priemyslu chystá po covidovom prepade nový rozvoj

Košická fabrika japonskej Minebea, ktorá dakedy patrila francúzskemu Valeu. Foto – Minebea
Košická fabrika japonskej Minebea, ktorá dakedy patrila francúzskemu Valeu. Foto – Minebea

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Popredná fabrika na súčiastky do áut, košická Minebea, výrazne zvyšuje kapacitu lakovania a chystá nábor ľudí. 
  • Závod, ktorý rozbiehal francúzsky koncern Valeo, si prešiel ťažkým obdobím. V covidových rokoch sa mu prepadla výroba a prepustil takmer tretinu zamestnancov. Už v roku 2022 sa však dostal na lepšie čísla. 

Hoci sa už v Košiciach chystá výstavba veľkej automobilky švédskeho Volva, doteraz v tomto meste pôsobilo len zopár väčších výrobcov súčiastok, ktorí tak boli pre tento región mimoriadne cenní. Asi vôbec najviditeľnejším je už skoro 20 rokov závod na výrobu bezpečnostných zámkov a kľučiek, ktorý tam rozbehlo francúzske Valeo, neskôr ho predalo japonským firmám. Najskôr skupine U-Shin, ktorú potom vystriedala ešte širšia Minebea.

Košičania sa o fabriku obávali už pri prechode do rúk Japoncov, no najnáročnejším testom si musela prejsť až počas pandémie. Po výraznom prepade tržieb si firma z jej pôvodných 1 600 zamestnancov nechala iba 1 100.

Teraz však fabrika stojaca v priemyselnom parku Košice-Pereš chystá nový rozvoj. Výrazne ide rozšíriť lakovanie uzamykacích systémov a bude naberať aj ľudí.

Konkrétne idú Japonci rozširovať svoju firmu Minebea AccessSolutions Slovakia, ktorá je priamym nástupcom bývalého Valea a zameriava sa na kompletizáciu uzamykacích systémov. Okrem toho majú v tom istom areáli aj druhú firmu Minebea Slovakia, do ktorej vyčlenili výrobu elektronických systémov.

Nová investícia vyplýva z projektu, ktorý Minebea AccessSolutions Slovakia predložila domácim povoľovacím úradom.

Viac o novej investícii

  • Nová linka rozšíri lakovacie kapacity závodu

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie