Denník N

Ekonomický newsfilter: Slováci rozdýchali cenový šok, opäť dokážu šetriť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

tento týždeň bol v znamení slovnej vojny medzi Západom a Ruskom, k čomu prispel aj Robert Fico svojím strašením o zapojení vojakov NATO do vojny na Ukrajine.

Hoci boli tieto úvahy prehnané, ruský prezident Vladimir Putin v reakcii ešte pritvrdil. Použitím jadrových zbraní nestrašil nikdy tak explicitne ako vo svojom včerajšom prejave.

Jadrová vojna je stále málo pravdepodobná, ale stupňovanie konfliktu, napríklad jeho rozšírenie do ďalších krajín, je scenár, ktorý berú západní lídri vážne. Najmä pre aktuálny vývoj v Moldavsku, presnejšie v jeho proruskom regióne Podnestersko, ktoré ešte v stredu požiadalo Moskvu o „ochranu“, čo je klasický ruský trik na ospravedlnenie vojenského zásahu.

Rusi môžu testovať akcieschopnosť NATO aj rôznymi hybridnými akciami a vojenskými provokáciami voči jeho členom, píše v komentári Ivan Mikloš.

Európske armády nie sú dostatočne bojaschopné ani napriek zvýšeným výdavkom na obranu a napríklad Slovensko má príliš vysoké deficity na to, aby na armádu míňalo ešte viac, upozornil Mikloš.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1 000 slov, na prečítanie potrebujete 4 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Slováci opäť začali šetriť, motivuje ich aj vyššie úročenie vkladov

Slovenským domácnostiam sa po dvoch ťažkých rokoch opäť zvyšujú úspory v bankách. Zlom nastal začiatkom jesene minulého roka, odvtedy sa objem bankových vkladov zvýšil zo 45 na 47 miliárd eur. Je to najviac v histórii, ale keby rast úspor pred troma rokmi nezabrzdila vysoká inflácia, ľudia by mali v bankách oveľa viac.

Najskôr ľudia šetrili, potom míňali

  • Objem vkladov domácností vyletel nahor počas pandémie, keď ľudia nemali kde minúť voľné peniaze.
  • Keď sa lockdowny skončili, výdavky domácností začali rásť a tento trend nezastavila ani zvýšená inflácia – keď nestačili platy, ľudia míňali rezervy.
  • Hody sa skončili

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie