Denník N

Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč s predsedom novej vlády Robertom Ficom. Foto - Ministerstvo pôdohospodárstva SR
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč s predsedom novej vlády Robertom Ficom. Foto – Ministerstvo pôdohospodárstva SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Smer sa už dlhšie pohráva s myšlienkou mimoriadneho zdanenia obchodných reťazcov, ktoré podľa neho neprimerane zarábajú na zdražovaní potravín.
  • Ani vlani sa to však nepotvrdilo. Najväčšie siete predajní, za ktorými sú prevažne zahraničné koncerny, zdvihli svoje ceny menej ako celý trh.
  • Tento rok by už mali ceny niektorých potravín medziročne klesnúť.   

Opakujúca sa kritika politikov koalície, že veľké obchodné reťazce zneužívajú zdražovanie potravín na klamanie spotrebiteľov, robia si tu „Klondike“ a že ich treba viac zdaniť, sa nezhoduje ani s najnovšími finančnými výsledkami obchodníkov.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), v ktorej sú Tesco, Lidl, Kaufland, Billa, Metro aj Terno, zverejnila dáta, podľa ktorých potraviny na Slovensku v priemere zdraželi až o 17,5 percenta, ale v predajniach jej členov len o 13,5 percenta.

„Aj vlani boli naše členské obchodné siete opakovane vystavované podozreniam z nadmerného navyšovania cien. Nové údaje za rok 2023 jasne potvrdzujú opak. Navyše je zrejmé, že svojou cenovou politikou obchodníci vysokú infláciu brzdili,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii SAMO jeho predseda Martin Krajčovič s tým, že vlaňajšie celkové tržby jeho členov vzrástli o vyše 12 percent.

Zasahovanie politikov môže dobrý vývoj iba pokaziť

Nárast cien potravín sa od minulého roka postupne spomaľuje a aliancia očakáva, že v tomto roku už minimálne pri niektorých druhoch potravín ceny začnú medziročne klesať. Týkať by sa to malo podľa Krajčoviča

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ficova vláda

Firmy

Obchod

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie