Denník N

Firemný newsfilter: Na zoštátnenie oceliarní treba zabudnúť, pri Boschi zlyhali všetci a Fico firmám pridal 13-tisíc cudzincov

Výroba v ekologicky nevyhovujúcich vysokých peciach v košických oceliarňach. Foto - U. S. Steel Košice
Výroba v ekologicky nevyhovujúcich vysokých peciach v košických oceliarňach. Foto – U. S. Steel Košice

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Európska komisia robí nové a nové ústupky voči farmárom. Po minulom týždni je napríklad jasné, že sa spomalí ekologizácia, menej sa bude kontrolovať využívanie dotácií a pre členské štáty bude jednoduchšie zakázať alebo obmedziť dovoz lacnejších ukrajinských potravín.

Komisia dokonca farmárov aj malých dodávateľov potravín vyzvala, aby jej hlásili prípady, keď veľké obchodné siete voči nim zneužijú svoju ekonomickú silu. Komisia následne môže navrhnúť opatrenia na ich ochranu, čo by mohlo znamenať väčšiu reguláciu trhu.

Teraz bude na farmároch, či prijmú ústupky alebo budú pokračovať v protestoch, ktoré sa už minimálne v Poľsku zvrhli aj na proruskú propagandu a na Slovensku ich zasa zneužil premiér Robert Fico.

Navyše môžu prísť aj ďalšie ústupky. Niektoré členské krajiny žiadajú ešte menej kontrol a slovenský agrominister Richard Takáč chce viac bazírovať na tom, aby ukrajinské komodity po prekročení hraníc Únie pokračovali až do Afriky či na Blízky východ a nekončili na trhu spoločenstva. Zabezpečiť by to mohlo vyberanie zábezpek od ukrajinských dovozcov, ktoré by sa im vracali až po tom, čo ich tovar zasa opustí EÚ.

Viac by mala pre zveľadenie agrosektora robiť aj vláda. Takáč však ešte nepredstavil ucelenú koncepciu rozvoja a celé domáce potravinárstvo stále nekryje ani polovicu domácej spotreby.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Nápad zoštátniť košické oceliarne je nebezpečný. Štát na ne nemá a nedokáže ich ani slušne riadiť

Modernizácia košických oceliarní, na ktorú má ísť z verejných zdrojov 600 miliónov eur, stále nie je istá. Japonský Nippon Steel sa ešte nerozhodol, či do toho pôjde, a kúpa koncernu U. S. Steel, ktorého súčasťou je košická fabrika, ešte nie je dotiahnutá. Hrozí teda, že Slovensku tieto bruselské podpory prepadnú a stratí ešte aj fabriku so skoro 9-tisíc zamestnancami.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba si preto už vie predstaviť, že by štát železiarne na istý čas kúpil a našiel by pre ne nového majiteľa.

Košická oceliareň. Foto – U. S. Steel Košice

Prečo to je nebezpečné a rizikové:

  • Fabrika je pre vládu pridrahá, aj keby ju mala držať iba kratší čas. Verejné financie potrebujú konsolidáciu a nie ďalší veľký výdavok. Koncom roka 2017 ponúkol čínsky štátny gigant He Steel Group za košické oceliarne americkému U. S. Steel pritom až okolo 1,2 miliardy dolárov, no aj tak sa napokon nedohodli a Američania si podnik nechali. Košické oceliarne tiež kryjú až štvrtinu výroby celého koncernu U. S. Steel, za ktorý Japonci núkajú dohromady 15 miliárd dolárov.
  • Pre štát bude riadenie oceliarní príliš zložité. Podnikať na vysoko konkurenčnom globálnom trhu s oceľou je oveľa zložitejšie, ako podnikať napríklad s výhradne štátnym podnikom SPP na lokálnom slovenskom trhu s energiami. Trh s energiami vie štát ovplyvňovať sám zmenami regulácie, no o cenách ocele rozhoduje iba globálny trh.
  • Vláda Roberta Fica môže chcieť prilákať do oceliarní čínske štátne firmy. Sympatiami k autoritárskemu čínskemu režimu sa jeho strana Smer netají, no EÚ sa už dlhšie obáva vplyvu Číny na jej strategické odvetvia. Iba v čínskych rukách skončili aj srbské železiarne v Smedereve, ktoré tiež kedysi vlastnil U. S. Steel, no nezvládol ich riadenie. Odovzdal ich preto srbskej vláde, ktorá ich dokázala predať iba Číňanom.
  • Po prevzatí vládou môže dochádzať aj k rozkrádaniu železiarní prostredníctvom rôznych predražených zákaziek.
  • Ficova vláda môže oceliarne zneužívať aj na proruskú propagandu. Po útokoch Ruska na Ukrajinu sa podnik už v roku 2022 úplne odstrihol od dodávok ruskej železnej rudy, uhlia aj koksu a odvtedy si ich dováža iba z Ukrajiny a drahšími logistickými trasami aj z rôznych vzdialenejších častí sveta. Ficova vláda sa môže pred prorusky mysliacou časťou obyvateľstva sťažovať, že pre podnik je to škodlivé a že obnoví dovoz surovín z Ruska. Sankcie EÚ voči Rusku sa tým síce nezmenia a dovozy ruských surovín sa neobnovia, no Ficova vláda bude mať ďalšiu tému na šírenie svojej proruskej propagandy.

Čo je správnejšie – vláda by mala urobiť maximum pre to, aby sa košické oceliarne rozhodol zmodernizovať Nippon Steel. Môže to dosiahnuť ďalšími individuálnymi podporami alebo plošným zlepšovaním podmienok na podnikanie. Nippon Steel kupuje koncern U. S. Steel primárne pre americký trh, no práve košický podnik by mu mohol otvoriť aj nové možnosti v Európe. Zatiaľ má na kontinente iba jeden menší podnik vo Švédsku.

Viac: Taraba pripúšťa kúpu košického U. S. Steelu. Štát na to však nemá finančne ani manažérsky


2. Za stratu investície Boschu môže Sulík aj Saková. V jeho lákaní mali byť aktívnejší aj profesionálnejší

Po novej košickej automobilke švédskeho Volva to mal byť druhý najväčší investičný úlovok vlád OĽaNO z rokov 2020 až 2023. Nemecký Bosch mal svoj slovenský biznis s takmer polmiliardovým ročným obratom rozšíriť o výrobu pohonov do elektrických bicyklov. V Prešove chcel zamestnať až štyritisíc ľudí, čo je štvornásobok aktuálneho počtu pracovníkov vo všetkých jeho slovenských firmách.

Napokon však

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ficova vláda

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie