Denník N

Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?

Ranná hmla nad mrakodrapmi v Dubaji. Foto – TASR/AP
Ranná hmla nad mrakodrapmi v Dubaji. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Spojené arabské emiráty (SAE) už oficiálne nie sú daňovým rajom, od júna minulého roku zaviedli pre firmy 9-percentnú daň z príjmov.
  • Keďže od januára už nepatria medzi takzvané nespolupracujúce krajiny, dividendy odtiaľ sa už nezdaňujú 35-percentnou sadzbou. Firmám sa nezdaňujú vôbec, fyzické osoby platia daň 10 percent.
  • Firmu v SAE má minister obrany Robert Kaliňák aj oligarcha Miroslav Výboh.

Ministerstvo financií aktualizovalo zoznam takzvaných spolupracujúcich štátov, ktoré spája to, že sa nejako angažujú v boji proti daňovým únikom. Od januára naň pribudli Spojené arabské emiráty vďaka tomu, že zaviedli daň z príjmu, a tak oficiálne prestali byť daňovým rajom.

Čo to znamená pre slovenských podnikateľov?

Jedným z dôsledkov je, že ak slovenský daňový rezident vlastní firmu v SAE, nemusí sa obávať, že mu dividendy z tejto spoločnosti zdania daňou 35 percent.

Načo je nám zoznam a ako vzniká

Medzi spolupracujúce štáty ministerstvo financií každý rok zaradí tie, s ktorými má Slovensko uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia alebo zmluvu o výmene informácií týkajúcich sa daní. Aktuálne sa na rok 2024 nachádza na zozname 133 štátov.

Následne zo zoznamu Slovensko vyradí štáty,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie